pixabay.com

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: Mamy bardzo duże, płynne rezerwy walutowe. To ma bardzo korzystny wpływ na sytuację walutową

Sytuacja na rynku jest w tym sensie korzystna, że są efektywnie dobre konsekwencje polityki makroekonomicznej. (…) Niedawno mieliśmy komunikat publiczny o rezerwach walutowych. Mamy bardzo duże, płynne rezerwy walutowe rzędu 160 mld dolarów – mówił ekonomista Sławomir Horbaczewski w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 procent. Jak wskazał Sławomir Horbaczewski, utrzymanie tego wskaźnika na dotychczasowym poziomie jest odzwierciedleniem tego, co obecnie dzieje się na rynku.

– W tym, co się dzisiaj dzieje zawsze są uwzględnione w jakiś sposób echa przeszłości. (…) Wzrost cen jest spowodowany przede wszystkim czynnikami globalnymi. Polska jest wrażliwa na to, co dzieje się na rynkach światowych. Weźmy pod uwagę, że nie wyszliśmy jeszcze z głębokiej fazy pandemii. Jesteśmy krajem przyfrontowym. Oddziaływają na nas skutki cen energetycznych, tak zwanych surowców strategicznych, ale też skutki transformacji energetycznej – powiedział ekonomista.

Jak tłumaczył, transformacja energetyczna jest jedną z przyczyn wzrostu cen energii, ponieważ odnawialne źródła energii są droższe w użytkowaniu.

– Transformacja energetyczna, czyli przechodzenie na odnawialne źródła energii sama w sobie powoduje wzrost cen, dlatego że odnawialne źródła energii są na ten moment droższe w użytkowaniu i włączenie ich do systemu energetycznego powoduje wzrosty cen. (…) Z jednej strony polityka makroekonomiczna prowadzona przez rząd jest czytelna. Mamy do czynienia z tzw. czytelną komunikacją ze strony rządu. Z drugiej strony Rada Polityki Pieniężnej w czytelny sposób podchodzi do stóp procentowych – zaznaczył gość Radia Maryja.

Ekonomista podkreślił, że obecna sytuacja na rynku jest wynikiem dobrej polityki makroekonomicznej. Dodał, że dzięki temu nie dochodzi do spadku wartości złotego.

– Sytuacja na rynku jest w tym sensie korzystna, że są efektywnie dobre konsekwencje polityki makroekonomicznej. (…) Niedawno mieliśmy komunikat publiczny o rezerwach walutowych. Mamy bardzo duże, płynne rezerwy walutowe rzędu 160 mld dolarów. (…) To ma bardzo korzystny wpływ na sytuację walutową. Mamy niską stopę bezrobocia. (…) To są bardzo dobre wyniki. Wobec tego nie dochodzi do realnej deprecjacji złotego, czyli do obniżenia wartości złotówki. Mamy wciąż do czynienia z tzw. kotwicą fiskalną, czyli zadłużeniem finansów publicznych, które jest cały czas pod kontrolą i konsolidowane na poziomie jednego procenta – wyjaśnił Sławomir Horbaczewski.

Gość Radia Maryja wskazał, że obecnie występuje mniejsza obawa o głębokość recesji i kryzys gospodarczy. Zaznaczył, że z jednej strony kryzys gospodarczy jest bardziej przewidywalny, do czego przyczynia się dobra płynność polskiego budżetu.

– Polski budżet ma bardzo dobrą płynność, zdecydowanie przekraczającą 100 mld złotych. W październiku mieliśmy do czynienia z odwołaniem przetargu dodatkowego długu, bo zawsze jest tzw. rolowanie, czyli zastępowanie starego długu nowym długiem. (…) Rząd mógł odwołać przetarg, bo nie zadowalała go rentowność, czyli koszt, który musiałby płacić inwestorom. Rząd mógł sobie na to pozwolić, ponieważ ma dużą płynność. Inwestorzy obserwują i oceniają sytuację bardzo pozytywnie – powiedział ekonomista.

Sławomir Horbaczewski zaznaczył, że jest bardzo dużo wskaźników i przesłanek zewnętrznych, które pokazują, że w krótkiej i długiej perspektywie analitycy i inwestorzy patrzą pozytywnie na to, co się dzieje na rynku.

– Obserwujemy, jeżeli chodzi o tendencje inflacyjne, skutki wcześniejszego wzrostu cen. (…) Dlatego teraz wchodzimy w fazę cyklu stabilizacyjnego, obserwacji rynku. Na pewno potwierdziło się, że na szczęście Rada Polityki Pieniężnej nie uległa presji rynku i nie podniosła stóp procentowych – podkreślił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę ze Sławomirem Horbaczewskim w „Aktualnościach dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl