fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] P. Jaki o sędziach „Iustitii”: Nigdy nie będzie silnego państwa bez sprawnego wymiaru sprawiedliwości i bez sędziów, którzy się utożsamiają z tym państwem

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” od dawna stawia się poza państwem. (…) Oni sami mówią o sobie, że nie są sędziami polskimi, tylko są sędziami europejskimi, kwestionują trójpodział władzy w Polsce. Uważają, że to oni mają władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, mimo że nikt nigdy na nich nie głosował, nikt ich nie wybierał, oni sami sobie przyznali tę władzę, Uznają, że nie będą przestrzegać ustaw, wyroków Trybunału Konstytucyjnego powiedział Patryk Jaki, poseł do Parlamentu Europejskiego z Solidarnej Polski, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Patryk Jaki odniósł się do ostatnich niesprawiedliwych wyroków polskich sądów. Chodzi o uniewinnienie kierownik sklepu Ikea, która zwolniła pracownika sprzeciwiającego się ideologicznym postulatom LGBT oraz o uniewinnienie aktorki Barbary K.-Sz., oskarżonej o znieważenie funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zarówno w pierwszej sprawie, jak i w kolejnej sądził sędzia ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, które (…) od dawna stawia się poza państwem. (…)  Oni sami mówią o sobie, że nie są sędziami polskimi, tylko są sędziami europejskimi, kwestionują trójpodział władzy w Polsce. Uważają, że to oni mają władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, mimo że nikt nigdy na nich nie głosował, nikt ich nie wybierał, oni sami sobie przyznali tę władzę, Uznają, że nie będą przestrzegać ustaw, wyroków Trybunału Konstytucyjnego – zauważył polityk.

Problem – jak mówił Patryk Jaki – polega na tym, że ci sędziowie mają coraz większą władzę.

Instytucje unijne celowo przekazują im coraz większą władzę, tworząc sędziokrację, dlatego że kolejne interpretacje unijne – zarówno wyroki TSUE, jak i ETPC –  mówią, że oni mogą stosować wykładnie, które są całkowicie poza ramami prawnymi. Problem polega na tym, że u nas takie działanie poprzez swoje zaniechania się toleruje. Wyrosła z tego ogromna grupa sędziów, która jest w stanie niszczyć podstawy polskiego państwa. Pamiętajmy, że nigdy nie będzie silnego państwa bez sprawnego wymiaru sprawiedliwości i bez sędziów, którzy się utożsamiają z tym państwem – podkreślił gość Radia Maryja.

Tego typu wyroków może być niestety coraz więcej. W Polsce jest obecnie około 10 tys. sędziów. Tymczasem „Iustitia” chwali się na swoim portalu, że blisko 3,5 tys. z nich należy do Stowarzyszenia.

Sędziowie najbardziej się bali Izby Dyscyplinarnej. (…) Myśmy mieli tę izbę, ale opozycja – za pomocą Unii Europejskiej – chciała utrzymać tę władzę,  bojąc się o wyroki w swoich sprawach. (…) Opozycja celowo wraz z Niemcami destabilizuje nasze państwo. Jeżeli będzie można kwestionować status sędziego, to będzie można w Polsce podważyć każdy wyrok. Jeżeli będzie można to zrobić, to znaczy, że nie będzie wyroków prawomocnych – powiedział Patryk Jaki.

Całość rozmowy z Patrykiem Jakim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl