fot. twitter.com/KancelariaSejmu

GUS: W pierwszym kwartale 2021 roku spadł polski PKB; wzrosła natomiast inflacja 

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że produkt krajowy brutto w pierwszym kwartale tego roku był niższy o 1,2 proc. rok do roku. Inflacja w kwietniu wyniosła 4,3 proc. rok do roku. Według ekspertów następne kwartały będą już upływać pod znakiem wzrostu gospodarczego.

W pierwszym kwartale tego roku polska gospodarka zanotowała spadek – szacuje Główny Urząd Statystyczny.

– Produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w I kwartale 2021 roku zmniejszył się realnie o 1,2% rok do roku, wobec wzrostu o 2,0% w analogicznym okresie 2020 r.” – podał GUS.

Jednocześnie GUS wskazuje na wzrost inflacji. W kwietniu ceny wzrosły rok do roku o 4,3 proc. To wysoki wzrost – zauważył ekonomista prof. Tomasz Rachwał.

– W normalnych warunkach Rada Polityki Pieniężnej nie miałaby wątpliwości i podnosiłaby stopy procentowe, starałaby się coś z tym zrobić, ale mamy sytuację nadzwyczajną, bo mamy pandemię, mamy recesję gospodarczą – powiedział prof. Tomasz Rachwał.

Spadek PKB jest lepszy niż oczekiwano – stwierdził wicepremier Jarosław Gowin.

– Dobre wiadomości od rana. W tym roku uda się nam rozpędzić gospodarkę do stanu sprzed pandemii – ocenił Jarosław Gowin.

Według Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w kolejnych kwartałach PKB będzie tylko rosło.

– Obserwować będziemy szybkie odbicie wzrostu gospodarczego w kraju. (…) Stopa wzrostu PKB w II kwartale przekroczy 9 proc. z uwagi na wysoką kontrybucję eksportu netto oraz odbicie konsumpcji – powiedział Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Prognozy gospodarcze dla naszego kraju poprawiła już Komisja Europejska. W tym roku PKB urosnąć ma o 4 proc., zaś w przyszłym roku o 5,4 proc. Do wzrostu przyczynić ma się unijna pomoc z Funduszu Odbudowy. Środki trafią na inwestycje krajowe i regionalne. Jednak prace nad ratyfikacją uruchamiającą fundusz przedłuża Senat.

– Ratyfikacja Funduszu Odbudowy została przez PiS-owski Sejm przeprowadzana w sposób ekspresowy. Chcemy to naprawić i przez 2 tygodnie będziemy rozmawiać z Polakami – wyjaśnił Marcin Bosacki, szef senackiego klubu KO.

Senat prace rozpocznie 27 maja, choć o szybką ratyfikację m.in. do marszałka Senatu w styczniu apelowała Komicja Europejska. Zwłoka irytuje samorządowców. Związek Samorządów Polskich wystosował apel do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

– Prosimy grzecznie, ale też stanowczo, pana Marszałka o to, aby tych prac nie opóźniał. Samorządowcy z całej Polski są bardzo zdziwieni, zaskoczeni tym, że pan Marszałek robi z tego jakąś politykę – wskazał Adam Ciszkowski, prezes Związku Polskich Samorządów.

Adam Cieszkowski dodał, że wszelkie wątpliwości co do Funduszu  przedstawiono na konsultacjach społecznych. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wskazuje na znaczenie unijnych środków.

– Najlepszy program demograficzny, budowa mieszkań, olbrzymie zmiany komunikacyjne, budowa nowych dróg, co dla każdego samorządu jest bardzo istotne, ale również zakup nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych – zwrócił uwagę Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, członek Związku Samorządów Polskich.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie chce komentować listu samorządowców. Na konferencji prasowej współpracownica marszałka uniemożliwiła zdanie tego pytania.

– Będzie pan zadowolony z finalnego planu ratyfikacji – powiedział Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel nie widzi powodów do przedłużania prac.

– Senat ma 30 dni na prace, tylko mówimy o ustawie, gdzie akurat przyspieszenie prac byłoby korzystne, o ustawie, która nie wymaga tak długiego namysłu – wskazał Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

Od jutra wchodzi w życie kolejne luzowanie obostrzeń. Restauracje przyjmą klientów w ogródkach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z połową obłożenia będzie można organizować m.in. plenerowe seanse filmowe. Na świeżym powietrzu nie będzie trzeba nosić maseczek.

TV Trwam News

drukuj