fot. flickr.com

Wzrosło zatrudnienie więźniów

Przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają więźniów. Zainteresowanie skazanymi wzrosło po tym jak rząd opracował program pracy więźniów. O sprawie napisał jeden z dzienników. Według Służby Więziennej odpłatnie pracuje 12,5 tys. skazanych.

W firmach zewnętrznych zatrudnionych jest ponad 4,3 tys. osadzonych, to ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Zmiany wynikają również z faktu, że koszt utrzymania pracownika z zakładu karnego jest niższy. W bieżącym roku średnia płaca więźniów wyniosła niecałe 1,8 tys. zł brutto.

Propozycje, które przygotował resort sprawiedliwości mają korzyści dla więźniów oraz gospodarki – wskazał poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Dla osadzonych, którzy też chcą pracować, jest to możliwością kontaktu z ludźmi, wyjścia poza mury więzienne. Jest to też dobre dla polskich przedsiębiorstw, które cierpią w tej chwili na brak rąk do pracy, czyli korzyść jest obustronna. Osiągane są korzyści resocjalizacyjne i gospodarcze – podkreślił Marek Ast.

Dotychczas niezbyt wykorzystywano potencjał więźniów w gospodarce, pracowała bowiem zaledwie 1/3 skazanych; w innych krajach Europy to 60, a nawet 80 proc.

RIRM

drukuj