Warszawa: sąd zajmie się pozwem zbiorowym od mundurowych

Funkcjonariusze Służby Więziennej i Policji domagają się wypłaty zaległej waloryzacji. Dziś warszawski Sąd Okręgowy ma się zająć  pozwem zbiorowym w tej sprawie, złożonym przez mundurowych ze Służby Więziennej.

Do sądu trafił już wniosek podpisany przez ponad 220 osób, a dziś ma pojawić się następny, podpisany przez kolejnych 620 funkcjonariuszy. Podobny dokument na początku roku mają złożyć policjanci.

Poseł Jarosław Zieliński, wiceszef sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, mówi, że aby państwo mogło dobrze funkcjonować, pracownicy służb państwowych muszą być godnie wynagradzani.

W Polsce Platformy Obywatelskiej i PSL-u, Donalda Tuska, a teraz Ewy Kopacz, doszło do tego, że funkcjonariusze partyjni, którzy bardzo wysoko usytuowali się w strukturach państwa, w Spółkach Skarbu Państwa, w resortach, w podległych jednostkach organizacyjnych rządowych i samorządowych, mają wysokie wynagrodzenia, często takie, że dla zwykłego obywatela są one niewyobrażalne. Na to są pieniądze, natomiast na niewielkie podwyżki wynagrodzeń tym, którzy służą państwu i często narażają w tej służbie swoje zdrowie i życie – tak jest w przypadku wszystkich służb mundurowych – pieniędzy nie ma. To sytuacja bulwersująca i skandaliczna. Uważam, że funkcjonariusze SW i innych służb mundurowych mają rację dochodząc tych praw –  podkreślił poseł Zieliński

Swoich praw chcą dochodzić także związkowcy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy składają swój pozew zbiorowy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych mówi z kolei, że trwają prace nad zmianą zasad naliczania dodatku za wysługę lat funkcjonariuszy resortu. Środki mają motywować ich do dalszej pracy.

RIRM

drukuj