fot. twitter.com

Policja rozbiła grupę przestępczą, która wyłudziła od seniorów ponad 1,5 mln zł

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu pieniędzy metodą „na policjanta”. Zatrzymanych zostało łącznie 13 osób. Przestępcy mieli wyłudzić od niemal 30 seniorów łącznie ponad 1,5 mln zł.

Jak poinformowała we wtorek podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji, sprawa ma swój początek w czerwcu tego roku, kiedy policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu, zatrzymali w Warszawie 6 osób wyłudzających pieniądze od seniorów.

„Metoda działania sprawców wpisywała się w dobrze znany policjantom schemat. Do osoby starszej dzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza Policji. Wybierał jedną z przygotowanych legend. W jednej z nich pracownicy banku byli oszustami i okradali konta klientów. W innej policjanci rozpracowali szajkę oszustów i znaleźli podrobiony dowód osobisty rozmówcy. W jeszcze innej policjanci przygotowywali zasadzkę na listonosza-oszusta, który chwilę wcześniej dzwonił pod ten sam numer i informował o poleconym liście do seniora” – zaznaczyła.

„Zawsze chodziło o jedno – wzbudzić zaufanie i doprowadzić do przekazania pieniędzy zgromadzonych w domu lub na rachunku bankowym. Kiedy przestraszona starsza osoba uwierzyła w zmyśloną historyjkę – pozostało już tylko uzgodnić miejsce i okoliczności odebrania pieniędzy w +policyjny depozyt+” – mówiła.

Iwona Liszczyńska tłumaczyła, że po pierwszych zatrzymaniach i aresztowaniu podejrzanych przez sąd, policjanci i prokuratorzy nie zamknęli sprawy.

„Wręcz przeciwnie, skupili się na ustalaniu kolejnych osób, które mogły brać udział w przestępczym procederze. Wynikiem pracy operacyjnej policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu było uzupełnienie materiału dowodowego. Na jego podstawie, w ostatnich dniach policjanci przeprowadzili kolejną realizację sprawy” – zaznaczyła.

Dodała, że 31 sierpnia policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, na warszawskiej Pradze zatrzymali 7 osób; 6 mężczyzn i kobietę. Zatrzymani są w wieku od 19 do 35 lat. Wszyscy byli w przeszłości notowani przez policję min. za oszustwa, kradzieże, rozboje, czy pranie brudnych pieniędzy.

„Sprawcy działali w strukturach zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie mieli ściśle określone role i zadania. Również w tym przypadku grupą kierowała kobieta – 27-latka. Podczas przeszukań mieszkań dwóch zatrzymanych mężczyzn policjanci znaleźli kilkanaście gramów różnego rodzaju narkotyków – marihuany, kokainy i heroiny. Oprócz tego w mieszkaniach zabezpieczono komputery, smartfony i pieniądze w gotówce” – podkreśliła Iwona Liszczyńska.

Wskazała również, że śledczy udowodnili zatrzymanym – łącznie 13 osobom – wyłudzenie od 27 seniorów, z terenu całego kraju, ponad 1,5 miliona złotych.

Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu wszystkich podejrzanych. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Policjanci podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl