Postęp w otwarciu amerykańskiego rynku dla polskich jabłek

Ministerstwo rolnictwa USA opublikowało propozycję nowych zasad importu świeżych jabłek i gruszek z ośmiu państw UE, w tym Polski, do ameryki. Komisja Europejska liczy, że nowe zasady wejdą w życie jeszcze przed wrześniem obecnego roku.

Z decyzji amerykańskich władz zadowolenia nie kryją polscy sadownicy, którzy ucierpieli gdy Rosja zamknęła w 2014 roku swój rynek dla owoców z Unii Europejskiej.

Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników RP podkreśla, że rynek amerykański jest bardzo obiecujący lecz wymagający.

– Jeżeli rzeczywiście ten rynek się otworzy i jeżeli my będziemy w stanie sprostać wymaganiom rynku amerykańskiego, jest to bardzo obiecująca rzecz. Na pewno nie będzie on głównym rynkiem Polski, ale na pewno będzie dosyć znaczącym. Będzie to rynek, podejrzewam jednak dla elitarnych sadowników i dla tych, którzy robią produkcję na najwyższym poziomie, ponieważ nie będzie on łatwy. Podobnie będzie jak z rynkami dalekiego wschodu, gdzie będziemy musieli sprostać wymaganiom fitosanitarnym i stworzeniu całej dokumentacji, która będzie musiała towarzyszyć temu eksportowi i na pewno będzie to proces. Natomiast dla nas, dla sadowników jest to na pewno bardzo dobra wiadomość – wyjaśnił Tomasz Solis

Projekt nowych zasad importu świeżych jabłek i gruszek do USA dotyczy ośmiu państw UE: Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch, Holandii, Polski i Portugalii.

Wraz z jego oficjalną publikacją rozpoczęły się trwające 60 dni konsultacje.

RIRM

drukuj