fot. wikipedia

USA: Senat przeciwko stosowaniu tortur

Senat Stanów Zjednoczonych opowiedział się we wtorek za wprowadzeniem zakazu stosowania tortur podczas przesłuchań osób podejrzanych o teroryzm, w tym praktyk stosowanych po zamachach terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie z 11 września 2001 r.

Uchwałę podjęto stosunkiem głosów 78:21 w formie poprawki do ustawy o wydatkach obronnych na rok budżetowy 2016, który rozpoczyna się 1 października br.

Aby poprawka weszła w życie potrzebne jest uchwalenie całej ustawy przez Senat i Izbę Reprezentantów oraz podpisanie jej przez prezydenta Baracka Obamę. Za zakazem stosowania tortur opowiedzieli się wszyscy senatorzy demokratyczni oraz 32 Republikanów, w tym senator John McCain, który sam był torturowany kiedy był jeńcem wojennym podczas wojny w Wietnamie.

– Ta poprawka jest najlepszą gwarancją aby nigdy więcej Stany Zjednoczone nie szły ciemną drogą, na której nasze wartości były poświęcane na ołtarzu krótkotrwałych interesów bezpieczeństwa – powiedział McCain.

Senator dał się wielokrotnie poznać jako zdecydowany przeciwnik stosowania tortur.

Podobny pogląd wyraziła demokratyczna senator Dianne Feinstein, która przez wiele lat kierowała śledztwem przeciwko Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) . Agencja oskarżana jest o stosowanie w przeszłości tortur i innych sprzecznych z prawem praktyk w tajnych więzieniach utworzonych poza granicami USA (w tym w Polsce) wobec osób podejrzanych o terroryzm.

– Dzisiejsze głosowanie uniemożliwia powrót do okresu stosowania nielegalnych sposobów przesłuchiwania i wskazuje, że rozporządzenie prezydenta Obamy o zakazie tortur powinno być uchwalone w formie ustawy – powiedziała Feinstein.

Jeżeli poprawka Senatu uzyska moc prawną, to sposoby przesłuchań podejrzanych „będą ograniczone do wymienionych w regulaminach armii” – dodała senator. Przepisy prawne gwarantują ponadto dostęp do osób zatrzymanych przez władze USA przedstawicielom Czerwonego Krzyża.

PAP/RIRM

drukuj