A. Macierewicz: USA wie, jak istotną rolę odgrywa Polska

W programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odniósł się do zakupu przez polską armię systemu rakietowego Patriot i powiedział, że zainteresowanie tym przez USA wskazuje na ich świadomość, jak ważną funkcję i rolę pełni Polska na wschodniej flance NATO. Polityk odniósł się także do wczorajszego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Umowa z Amerykanami w sprawie zakupu systemu rakietowego Patriot nie jest ostatecznie rozstrzygnięta. Dokument, który został w piątek podpisany, jest bardzo szczegółowy i kompletny, ale musi się do niego ustosunkować jeszcze rząd Stanów Zjednoczonych. Musimy pamiętać, że w tej umowie występują trzy podmioty, tj. Polska, firma produkująca system Patriot i rząd USA – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Jak dodał, system Patriot, który jest negocjowany przez polską stronę, nie jest jeszcze ukończony i będzie wdrażany w prace wojska polskiego równolegle z wdrażaniem go do amerykańskiej armii.

Niewątpliwie jest to niezwykła sytuacja. Stany Zjednoczone dotychczas się nie zgadzały na tego typu procedury nabywania najnowocześniejszych sprzętów. Ta sytuacja oznacza, że Polska w tym samym czasie, co armia USA będzie dysponowała tym samym poziomem nowoczesności systemu walki. Wiele państw, a już na pewno USA, dbają o pewien odstęp czasowy między wdrażaniem nowoczesności do swojej armii a przedstawianiem jej swoim sojusznikom – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Takie działanie jest dowodem na bardzo dobrą współpracę między wojskami Polski i USA oraz rządami naszych państw – wskazał.

Stany Zjednoczone w ten sposób dają do zrozumienia, jak istotną rolę odgrywa Polska i polska armia na wschodniej flance NATO i w ogóle w gwarancji bezpieczeństwa europejskiego – dodał szef MON-u.

Minister Macierewicz odniósł się również do spotkania, jakie odbył wczoraj z prezydentem Andrzejem Dudą.

Spotkanie, które odbyłem wczoraj z prezydentem Andrzejem Dudą, przebiegło w bardzo miłej atmosferze i była to bardzo potrzebna i merytoryczna rozmowa. Były poruszane takie tematy, jak sprawy kadrowe, modernizacja armii i zobowiązania sojusznicze ze szczytu NATO. Przy czym, jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to skupiliśmy się główne na problematyce związanej z organizacją międzynarodowej dywizji, która będzie koordynowała działania batalionowych grup bojowych NATO – wskazał minister obrony.

 

RIRM

drukuj