fot. flickr.com

Amerykanie przeciwni legalizacji homozwiązków

Konserwatyści z Południa i Środkowego Zachodu wyrażają sprzeciw wobec decyzji Sądu Najwyższego USA, który uznał związki partnerskie osób tej samej płci równe wobec prawa z małżeństwami.

Legalizacja związków jednopłciowych nastąpiła we wszystkich 50 stanach. Sąd Najwyższy orzekł, że zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci narusza zawartą w konstytucji zasadę równego dostępu obywateli do ochrony prawnej. Amerykańskie homo-lobby określiło decyzję sądu jako „zwycięstwo miłości” a  Prezydent Barack Obama „wielkim krokiem marszu ku równości”. Z niepokojem decyzję sądu przyjęli konserwatyści.

W wielu konserwatywnych stanach na Południu i Środkowym Zachodzie  pojawiły się próby przeciwdziałania takim pseudoślubom. W Teksasie i Luizjanie przedstawiciele władz radzą udzielającym ślubów urzędnikom, by – jeśli mają zastrzeżenia natury religijnej – odmawiali udzielania legalizacji takich związków.

„Każdy, kto w imię swoich przekonań religijnych odmówi udzielenia ślubu parze homoseksualnej, ma do tego prawo, a w razie pozwu sądowego będzie przez nas broniony” – zadeklarował prokurator generalny Teksasu Ken Paxton.

W Alabamie sędzia najwyższy Roy Moore, zagorzały przeciwnik małżeństw gejowskich wydał instrukcję, by nie wydawać aktów ślubu osobom homoseksualnym przez 25 dni.

Szefowa kolacji na rzecz obrony wartości religijnych w Karolinie Północnej Tami Fitzgerald zaznaczyła, że dochodzi do ograniczenia wolności religijnej.

„Wolność religijna jest tym, na czym zbudowany jest nasz kraj. Pielgrzymi przybyli do Ameryki, bo byli prześladowani w Europie za swe przekonania religijne” – powiedziała Tami Fitzgerald.

Z koeli republikański senator Ted Cruz z Teksasu zaapelował, by przyjąć poprawkę, która zakaże małżeństw osób tej samej płci. Jest ona jednak mało realna bo zmiana konstytucji wymagałaby poparcia większości dwóch trzecich w Kongresie oraz ratyfikacji przez trzy czwarte stanów USA. Do tej pory zakaz zawiera ślubów przez sodomitów obowiązywał w 13 stanach. 

 

TV Trwam News/RIRM/PAP

drukuj