fot. PAP/EPA

Prawybory w Stanach Zjednoczonych  

W Stanach Zjednoczonych trwają prawybory. Republikanie i demokraci decydują, kto będzie ich kandydatem w wyborach prezydenckich. Niemal pewny walki o reelekcję jest urzędujący prezydent Donald Trump.

Demokraci szukają kandydata, który będzie w stanie powalczyć o wyborczy sukces z Donaldem Trumpem. W dotychczas przeprowadzonych prawyborach na czele uplasował się – nie kryjący swoich lewicowych poglądów – Bernie Sanders, który właśnie potwierdził wysokie poparcie w Nevadzie.

– Wygramy w całym kraju, ponieważ naród amerykański ma dość prezydenta, który kłamie przez cały czas. Ma dość skorumpowanej administracji. Ma dość prezydenta, który podważa amerykańską demokrację i który uważa, że jest ponad prawem – mówił Bernie Sanders.

W piątek w stanie Nevada obecny był także Donald Trump. Urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych wierzy, że uda mu się w tym stanie pokonać kandydata demokratów.

– Z waszą pomocą w listopadzie pokonamy radykalnych socjalistycznych demokratów i zdobędziemy Nevadę – powiedział prezydent USA.

Donald Trump na razie musi starać się o poparcie wśród republikanów, jednak w przypadku tej partii jest niemal murowanym kandydatem.

– O ile prezydent Donald Turmp może być pewny swojej nominacji z partii republikańskiej, o tyle w partii demokratycznej rywalizacja jeszcze się będzie przez dłuższy czas toczyć. Prawdopodobnie dopiero okaże się podczas „superwtorku”, czyli w marcu, kto nominację Partii Demokratycznej dostanie – wskazał politolog dr Marcin Chmielowski.

Gdy demokraci i republikanie zatwierdzą kandydatów, przyjdzie im zmierzyć się w bezpośrednich starciach. Niewykluczone, że zobaczymy telewizyjne debaty. Jak zaznaczył prezes Instytutu Globalizacji dr Tomasz Teluk, kampanię zdominuje polityka wewnętrzna Stanów Zjednoczonych.

– Donald Trump z pewnością będzie starał się udowodnić, że za jego kadencji Amerykanom żyje się lepiej, zarabiają więcej, stać ich na większą konsumpcję, państwo jest bezpieczne i ma zabezpieczoną przyszłość; chodzi też o miejsca pracy – ocenił dr Tomasz Teluk.

To właśnie Donald Trump postawił na produkcję dóbr na terenie Stanów Zjednoczonych. Chciał, by to Amerykanie czerpali korzyści z każdego wydanego dolara. Z drugiej strony kandydat demokratów z pewnością będzie starał się punktować Donalda Trumpa.

– Może też być tak, że będzie to taka kampania „antytrumpowa”, by pokazać niedociągnięcia i błędy, które wynikały z prezydentury Donalda Trumpa i należy się tego spodziewać – podkreślił prezes Instytutu Globalizacji.

Demokraci zarzucali Trumpowi nadużycia władzy i utrudnianie prac Kongresu. To oni postawili urzędującego prezydenta w stan oskarżenia w ramach procedury impeachmentu. Ostatecznie prezydenta uniewinnił senat.

– Tu nie było nic z prawnego punktu widzenia, to była sprawa polityczna. Za każdym razem, gdy mówiłem, że to niesprawiedliwe, chodźmy do sądu, słyszałem – nie można iść do sądu, to jest polityka – akcentował Donald Trump.

Impeachment Donalda Trumpa pokazuje, że w kampanii sprawy krajowe będą mieszać się z globalną polityką. Przez ostatnie lata mówiło się o możliwej ingerencji Rosjan w amerykańską politykę. Moskwa miała mieć wpływ na wynik wyborów i działać na rzecz Trumpa, teraz jednak „Washington Post” podaje, że to kandydat demokratów Bernie Sanders otrzymał informacje od amerykańskiego wywiadu o rzekomej pomocy Rosjan w jego aktualnej kampanii wyborczej.

– Moja wiadomość do Putina jest jasna: trzymaj się z daleka od amerykańskich wyborów – powiedział Bernie Sanders.

Ważnym tematem kampanii wyborczej będzie rywalizacja Stanów Zjednoczonych z Chinami, współpraca z Unią Europejską czy też sytuacja na Bliskim Wschodzie.

– Tak naprawdę z punktu widzenia urzędującego prezydenta, polityka międzynarodowa wychodzi na jego korzyść. Tutaj myślę o historycznym sukcesie, którym jest spora normalizacja stosunków z Koreą Północną – wskazał dr Marcin Chmielowski.

W polityce międzynarodowej prowadzonej przez Donalda Trumpa kolejnym sukcesem jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO, co udało się zrealizować dzięki ścisłej współpracy z Polską.

TV Trwam News

drukuj