Fot. PAP/Marcin Obara

188. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

Apelem pamięci i złożeniem wieńców przed pomnikiem bitwy pod Olszynką Grochowską uczczono jej 189. rocznicę. Bój o Olszynkę Grochowską po dziś dzień stanowi jeden z ważnych elementów patriotycznego wychowania kolejnych pokoleń.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi. Eucharystii przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński, biskup diecezji warszawsko-praskiej.

– Kiedy my dzisiaj wspominamy mężnych ludzi, którzy oddali życie, to trzeba mieć wobec nich szacunek – podkreślił w homilii ks. bp Romuald Kamiński.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską. Odsłonięty tam został i poświęcony przez ks. bp. Kamińskiego głaz pamięci kpt. Józefa Patelskiego.

 Pod pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską odczytano list premiera Mateusza Morawieckiego.

 „Dziś wspominamy bohaterów, którzy polegli w tamtych dniach i chylimy przed nimi czoła. Byli jednymi z tych, którzy położyli podwaliny pod naszą dzisiejszą niepodległość. Byli tymi, którzy wnieśli swój wkład w długi proces odzyskiwania niepodległości, na którą Polacy czekali jeszcze 9 dekad” – napisał szef rządu.

List do zgromadzonych skierowała także marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Droga do naszej wolności naznaczona jest daniną życia, cierpieniem zesłańców i represjonowanych. Dlatego naszym obowiązkiem jest wdzięczność i niezatarta pamięć o tych, którzy dla suwerennej Polski poświęcili wszystko” – podkreślono w liście.

W imieniu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w uroczystości wziął udział szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej Łukasz Kudlicki.

– To była historia jednego dnia. A my jesteśmy tutaj, aby pamiętać historię tych 189 lat kolejnych. Przede wszystkim historię walki o pamięć i godność obrońców Olszynki Grochowskiej, o godność żołnierzy Wojska Polskiego, którzy tutaj ginęli. Bo to już nie byli powstańcy, to byli żołnierze armii polskiej – podkreślił szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej.

Podczas uroczystości miała miejsce modlitwa w intencji poległych, apel pamięci i salwa honorowa. Zakończyło ją złożenie wieńców pod krzyżem pamięci o poległych.

Bitwa o Olszynkę Grochowską, stoczona 25 lutego 1831 r., była jednym z największych starć Powstania Listopadowego. Oddziały powstańcze pod wodzą gen. Józefa Chłopickiego przez cały dzień odpierały natarcie armii feldmarszałka Iwana Dybicza.

– To były pierwsze reakcje na Powstanie Listopadowe. Ta bitwa, całodniowa właściwie, zakończona nierozstrzygnięciem militarnym, była sukcesem Polaków, dlatego że oni utrzymali pole. Dzięki temu nie doszło do rzezi Pragi – tłumaczył historyk prof. Wiesław Wysocki.

 W walkach zginęło ponad 7 tys. żołnierzy polskich i ponad 9 tys. Rosjan. Dzięki niej armia rosyjska została zatrzymana i nie zdołała zająć z marszu Warszawy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl