By Wojciech Kossak - www.muzeumwp.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20449521

193. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

Przypada dziś 193. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. Była to jedna z największych i najkrwawszych bitew powstania listopadowego. Przez historyków jest nazywana „polskimi Termopilami”.

Obchodzimy dziś 193. rocznicę jednej z największych i najkrwawszych bitew powstania listopadowego, stoczonej pod Olszynką Grochowską, nazywanej „polskimi Termopilami”. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Eucharystii przewodniczył będzie ks. bp Romuald Kamiński, biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Następnie zebrani przejdą przed powstańczą mogiłę w Olszynce Grochowskiej. Szczegóły uroczystości przybliżył prezes Komitetu Katyńskiego, Andrzej Melak.

– Będzie tam odmówiona modlitwa, będą przemówienia, będzie apel pamięci, będzie salwa honorowa, będą składane kwiaty. Udział w tej uroczystości weźmie także orkiestra wojskowa, która uświetni obchody. Na zakończenie uroczystości będzie rozdawana grochówka wojskowa z kotłów, którą ugotowało Wojsko Polskie – mówił Andrzej Melak.

Powstanie listopadowe, czyli polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu rozpoczęło się  w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. W bitwie pod Olszynką Grochowską w lutym 1831 r. zginęło ponad siedem tys. polskich żołnierzy i ponad 10 tys. Rosjan. Choć walka nie przyniosła rozstrzygnięcia, to znacznie opóźniła rosyjski szturm na Warszawę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl