fot. Autorstwa Nabokov - Praca własna (Tekst oryginalny: „self-made”), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12033024

[Jestem w Kościele] Kościół wobec masonerii – dialogowanie zamiast ewangelizacji

Nieco ponad tydzień temu w Mediolanie odbyło się spotkanie wysokich rangą przedstawicieli Kościoła oraz najważniejszych włoskich lóż masońskich. Czy celem tych katolicko-wolnomularskich rozmów była ewangelizacja? Wolne żarty… Z przecieków wiadomo bowiem, że spotkanie służyło pogłębieniu dialogu pomiędzy obiema stronami oraz podważeniu dotychczasowej negatywnej oceny wolnomularstwa przez Kościół. Co ciekawe, wszystko to miało miejsce zaledwie 4 miesiące po tym, jak Stolica Apostolska po raz kolejny potwierdziła sprzeczność między przynależnością do lóż masońskich a wiarą katolicką.

W skład kościelnej delegacji na rozmowy w Mediolanie weszli: były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych ks. kard. Francesco Coccopalmerio, inicjator spotkania, metropolita Mediolanu ks. abp Mario Delpini, przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej ks. bp Antonio Staglianò oraz teolog franciszkański o. Zbigniew Suchecki. Z kolei masonerię reprezentowali trzej wielcy mistrzowie: Stefano Bisi z Wielkiej Loży Wschodu Włoch, Luciano Romoli z Wielkiej Loży Włoch i Fabio Venzi z Wielkiej Loży Regularnej Włoch.

Jedynym „sprawiedliwym” z tego grona, który prezentował katolickie stanowisko, był o. Suchecki. Cała reszta, w mniejszym lub większym stopniu, kwestionowała nauczanie Kościoła. Niezwykle znamienne jest to, że wśród zwolenników otwarcia drzwi Kościoła dla masonów jest m.in. ksiądz kardynał, który niedawno odpowiadał za interpretację prawa kościelnego i troszczył się o zgodność z prawem dokumentów wydawanych przez Stolicę Apostolską. Trudno zlekceważyć również obecność w tym gronie księdza biskupa odpowiedzialnego za tak ważną instytucję, jak Papieska Akademia Teologiczna. Tymczasem w swoich przemówieniach przedstawiciele masonerii przekonywali, że Kościół jest do nich uprzedzony i powinien w końcu otworzyć na oścież drzwi dla wolnomurarzy, bo podobno tak wiele nas łączy. Stąd wypada przypomnieć kościelnym entuzjastom szerzącej się ideologii inkluzywizmu i dialogizmu, że nie zawsze i nie z każdym powinno się dialogować.

Choć mediolańskie spotkanie było wydarzeniem bez precedensu, to jednak nie było pierwszą tego rodzaju próbą „pogodzenia” masonerii z wiarą katolicką. W 2016 r. ks. kard. Gianfranco Ravasi  opublikował słynny artykuł pt. „Drodzy bracia masoni”, w którym wezwał do podjęcia dialogu i współpracy z wolnomurarzami, a który to został niezwykle ciepło przyjęty przez środowiska masońskie.

To jednak tylko niektóre z kontaktów oficjalnych. Rzeczywista skala dialogu części ludzi Kościoła z masonerią, a nazywając rzeczy po imieniu – infiltracji Kościoła przez wolnomularstwo, w dużej mierze jest przecież owiana tajemnicą. Jednak to, że taki proceder ma miejsce, nie ulega wątpliwości, a jednym z przykładów jest choćby rola członków loży Propaganda Due w aferze związanej z Bankiem Watykańskim.

Niekiedy mówi się, że nie można tak samo traktować różnych masońskich lóż i odłamów. Rzekomo niektóre miałyby być bliższe Kościołowi czy wręcz dobre. Prawda jest jednak taka, że kościelne prawo i nauczanie nie czyni tu żadnych wyjątków. Członkostwo w jakiejkolwiek loży wolnomularskiej jest niedopuszczalne i powoduje zaciągnięcie ekskomuniki. Nie można być zarazem katolikiem i masonem, tak jak nie można dwom panom służyć. Zaś jakikolwiek dialog z masonerią powinien być ukierunkowany na ewangelizację i pomoc w zerwaniu z grzechem członków tego rodzaju stowarzyszeń.

Wojciech Grzywacz/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl