UNESCO przypomina, że USA i Iran zobowiązały się do nieniszczenia dóbr kultury

Stany Zjednoczone i Iran podpisały traktaty, w których zobowiązały się do nieniszczenia dóbr kultury w przypadku konfliktu zbrojnego – podkreśliła w poniedziałek dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.

W sobotę prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł, że jeśli Iran zaatakuje Amerykanów, to Stany Zjednoczone uderzą w 52 irańskie cele, w tym miejsca ważne dla Iranu i irańskiej kultury.

Przedstawicielka Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) spotkała się w poniedziałek z Ahmadem Dżalalim, przedstawicielem Iranu przy tej organizacji – poinformowano na stronie internetowej UNESCO. Podczas rozmów omawiano napięcia na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dziedzictwa i kultury – dodano na portalu.

Dyrektor UNESCO podkreśliła, że zgodnie z konwencjami z 1954 r. (konwencja haska o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego) i z 1972 r. (w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego) – których stronami są zarówno USA, jak i Iran – sygnatariusze zobowiązują się do niepodejmowania żadnych celowych działań, mogących skutkować zniszczeniem kulturowego i naturalnego dziedzictwa na terytorium innych krajów będących stronami umowy.

Azoulay przypomniała też, że w 2017 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję potępiającą ich niszczenie. Rada zdecydowała się na taki krok po barbarzyńskich działaniach tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku i Syrii – zwróciły uwagę media w USA.

Do ostrzeżenia ze strony Donalda Trumpa doszło w trakcie wzmożonych napięć w relacjach między Waszyngtonem a Teheranem. Mocno rzutuje na nie zabicie w nocy z czwartku na piątek w amerykańskim ostrzale międzynarodowego lotniska w Bagdadzie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds. Teheran zapowiedział odwet za atak na tego wpływowego na Bliskim Wschodzie wojskowego.

PAP

drukuj