fot. PAP/Radek Pietruszka

USA: Kolejny dzień 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

W Nowym Jorku trwa 73. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W trzecim dniu obrad głos zabiorą m.in. przywódcy Korei Południowej, Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Wenezueli i Libii.

 Świat jest bardziej połączony, ale społeczeństwa stają się bardziej podzielone – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, inaugurując w Nowym Jorku debatę generalną podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 Nasz świat cierpi na brak zaufania – mówił Antonio Guterres.

 Zdaniem światowych przywódców, problemy, z jakimi boryka się świat są o wiele poważniejsze: wojny, konflikty, a także wciąż nierozwiązany kryzys migracyjny.

 Od lat Włochy są zaangażowane w misje poszukiwawczo-ratownicze na Morzu Śródziemnym i uratowały przed śmiercią dziesiątki tysięcy ludzi. Często powtarzam, że Włochy uratowały honor Europy. Zjawiska migracji wymagają zorganizowanej i wielopoziomowej odpowiedzialności nas wszystkich – zaznaczył Giuseppe Conte, premier Włoch.

 Każdy z przywódców biorących udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma okazję podnieść drażliwy dla niego temat na forum. Prezydent Iranu skrytykował np. Waszyngton za wrogie nastawienie do jego kraju.

 Żadne państwo i naród nie mogą być doprowadzone siłą do stołu negocjacyjnego, a jeśli tak, to nagromadzenie gniewu tych narodów może zostać źle odebrane. Nie ma lepszego sposobu, jak dialog. Jednak dialog prowadzony na dwa sposoby. Powinien on być oparty na równości, sprawiedliwości i uczciwości ludzkiej, a także prowadzony zgodnie z zasadami i normami prawa międzynarodowego – mówił Hassan Rouhani.

 Prezydent Kuby z kolei powiedział, że będzie reprezentował mandat pokoleń, który został zapoczątkowany przez braci Castro. Dał jasno do zrozumienia, że przesłanie to kieruje w stronę prezydenta Trumpa, który zaostrzył embargo handlowe nałożone na ten wyspiarski kraj.

 Pokoleniowa zmiana w naszym rządzie nie powinna zwodzić wrogów rewolucji: jesteśmy ciągłością, a nie rozłamem. Kuba kontynuuje działania zmierzające do udoskonalenia naszego modelu rozwoju gospodarczego i społecznego, aby stworzyć suwerenny, niezależny, socjalistyczny, dobrze prosperujący i zrównoważony naród. To ścieżka, którą wybieramy – oświadczył Miguel Diaz-Canel, prezydent Kuby.

 Tymczasem premier Wielkiej Brytanii Theresa May wezwała światowych przywódców do odrzucenia nacjonalizmu i walki o zachowanie wielostronnego systemu, kwestionując postawę antyglobalizacyjną prezydenta USA.

 Widzieliśmy, co się dzieje, gdy próbuje się narzucić autorytaryzm, dochodzi do kruszenia podstawowych wolności i praw obywateli. Widzieliśmy, co dzieje się, gdy skorumpowane oligarchie okradają narody z bogactwa, zasobów i kapitału ludzkiego. Widzieliśmy, co się dzieje, gdy naturalny patriotyzm, który jest podstawą zdrowego społeczeństwa, jest wypaczony do agresywnego nacjonalizmu wykorzystującego strach – powiedziała Theresa May.

 Zgromadzenie Ogólne jest najważniejszym organem ONZ, który podejmuje decyzje w poszczególnych sprawach, w tym dotyczących rekomendacji w zakresie pokoju i bezpieczeństwa. W porządku obrad jest miejsce na inne kwestie, w sprawie których również odbywają się głosowania.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj