fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje swoją wizytę za oceanem, gdzie udał się na 78. sesję Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. W poniedziałek, w drugim jej dniu, bierze udział w sesji na temat zrównoważonego rozwoju.

Prezydent Andrzej Duda poprowadził w poniedziałek jeden z paneli dyskusyjnych – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin Przydacz.

– Organizacja Narodów Zjednoczonych doceniła Polskę poprzez oddanie moderowania tej dyskusji z uwagi na fakt, że Polska w ostatnim rankingu opracowanym przez akademików oraz think-tankerów wypełnia cele zrównoważonego rozwoju w sposób bardzo dobry. W statystyce jesteśmy ulokowani w pierwszej dziesiątce pośród takich państw, jak Szwecja, Dania, Finlandia, Niemcy czy Austria – mówił Marcin Przydacz.

W planach prezydent Andrzej Duda ma także m.in. rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ  i prezydentem Turcji. Marcin Przydacz poinformował, że mają one dotyczyć bezpieczeństwa i eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

– Polska uważa, że trzeba naciskać dyplomatycznie na Rosję, aby odblokowała możliwości transportu zboża przez Morze Czarne. Tym samym zmniejszy się nacisk gospodarczy na granicę wschodnią Unii Europejskiej, a więc na granice Polski, Słowacji, Węgier czy Rumunii. Punktem podstawowym powinna być tutaj aktywność dyplomatyczna na kierunku Moskwy, bo to Rosja powinna odblokować kanał poprzez Morze Czarne – podsumował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Główna część obrad Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych rozpocznie się w Nowym Jorku we wtorek. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu ma mówić o bezpieczeństwie, wojnie na Ukrainie i odradzającym się rosyjskim imperializmie.

W Stanach Zjednoczonych polski przywódca będzie przebywał do czwartku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl