By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41659145

Żołnierz byłych WSI został skazany za ujawnienie informacji niejawnych

„Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata płk. rez. Waldemara K. za naruszenie przepisów o ochronie informacji niejawnych w opublikowanej książce” – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Szymon Banna.

Prokurator Szymon Banna przekazał, że 54-letni Waldemar K. to emeryt wojskowy, a wcześniej oficer Wojskowych Służb Informacyjnych i następnie Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

„Po zakończeniu zawodowej służby wojskowej w roku 2013, publikował książki dotyczące jego ścieżki zawodowej” – dodał prokurator Szymon Banna.

Zaznaczył, że w jednej z książek opisywał realizację swoich zadań służbowych w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie, czym naruszył przepisy o ochronie informacji niejawnych i działał na szkodę interesu państwa polskiego.

„W związku z tym Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo, a następnie skierowała do sądu akt oskarżenia, w którym zarzuciła żołnierzowi niedopełnienie obowiązków służbowych oraz przekroczenie uprawnień poprzez nielegalne posiadanie i dysponowanie informacjami niejawnymi” – wskazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Przekazał, iż w toku postępowania przeszukano pomieszczenia zajmowane przez Waldemara K. i ujawniono, że był on w posiadaniu łącznie 2432 informacji niejawnych, które przechowywał na nośnikach cyfrowych.

„Dane te zostały co prawda usunięte przez oskarżonego (z jednym wyjątkiem), jednak na tyle nieudolnie, że odzyskanie ich z dysków było możliwe. Wśród plików były trzy informacje o najwyższej klauzuli >>ŚCIŚLE TAJNE<<” – podkreślił prok. Szymon Banna.

Wyjaśnił, że już samo posiadanie przez Waldemara K. takich danych naruszało obowiązujące przepisy o ochronie informacji niejawnych.

„Oskarżony przekazał jednak dalej niektóre z nich wydawnictwu, które opublikowało książkę” – dodał.

14 września bieżącego roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie w zasadniczej części uwzględnił wniosek prokuratora i skazał Waldemara K. za naruszenie przepisów dotyczących ochrony informacji niejawnych. Postępowanie sądowe nie dotyczyło warstwy publicystycznej książki – ocen autora – a jedynie faktu naruszenia ww. przepisów.

„Sąd skazał Waldemara K. na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 10 tys. zł grzywny, a także orzekł przepadek kwoty, jaką otrzymał za napisanie książki. Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku prokurator zdecyduje, czy będzie się odwoływać od wyroku w kwestii nieorzeczenia degradacji, o którą wnioskował wobec Waldemara K.” – przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Dodał, że w ocenie prokuratora żołnierz, który naraża bezpieczeństwo innych żołnierzy i współpracowników, utracił właściwości wymagane do posiadania stopnia wojskowego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl