Prezydent: poległym za Ojczyznę – hołd, pracującym dla niej – uznanie

Ojczyzna powinna oddawać hołd tym, co za nią polegli, ale powinna też pamiętać o tych, którzy dla niej żyją – podkreślał w środę podczas uroczystości wręczenia odznaczeń z okazji Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda.

Ojczyzna powinna oddawać hołd tym, co za nią polegli, ale powinna też pamiętać o tych, którzy dla niej żyją i są między nami, którzy całym swoim życiem poświęcają się jej, którzy często narażając się bronią tego, co najważniejsze dla Polski, dla narodu; często dla zwykłej przyzwoitości – powiedział prezydent.

Dziękował wyróżnionym za ich działalność, często za niezłomną odwagę w prezentowaniu poglądów i w dążeniu do prawdy, za bohaterstwo. Odznaczenia otrzymały, jak wskazywał, osoby zasłużone, m.in. na polu kultury, sportu, polityki, literatury, nauki.

Poglądy są różne i skłonności na scenie politycznej, na scenie wartości też są różne. Ważne jest, by umieć prezentować swoje poglądy odważnie. Ale najważniejsze jest to, żeby były to przekonania, które budują Rzeczpospolitą; które budują te wartości, które są jej ostoją – mówił prezydent Duda.

Jak wskazywał, to m.in. poczucie wspólnoty i polska rodzina, w której zawsze przechowywana była polska historia, język i obyczaje.

Wśród odznaczonych w środę przez prezydenta są m.in. gen. Janusz Brochwicz-Lewiński pseud. Gryf, ks. abp Henryk Hoser, samorządowiec Władysław Ortyl.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl