fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prezydent A. Duda w liście z okazji otwarcia Parku Pamięci Narodowej: Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej

Pamięć o tych zwykłych-niezwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości. Ich wierność najwyższym ideałom, ich bohaterska postawa i tragiczna, często bardzo okrutna śmierć, jaką ponieśli za udzielaną pomoc, należą do najdonioślejszych doświadczeń całej ludzkości. Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda.

Na wstępie swojego listu prezydent przypomniał, że w roku 1939 znaczna część ziem Rzeczypospolitej znalazła się pod okupacją nazistowskich Niemiec.

– Najeźdźcy zaczęli realizować szeroko zakrojony plan zniewolenia, zastraszenia oraz częściowej eksterminacji mieszkańców Polski. Dla naszych współobywateli pochodzenia żydowskiego plan ten przewidywał całkowitą zagładę. W Polsce, która od wieków słynęła jako bezpieczny, wspólny dom ludzi różnych narodowości, kultur i religii, w kraju, w którym wolność i wyrastająca z Dekalogu międzyludzka solidarność były wartościami najwyższymi – niemiecki okupant zaprowadził swoje totalitarne, zbrodnicze rządy i stworzył przerażający przemysł śmierci. W obozach koncentracyjnych, w aresztach i więzieniach, w gettach, podczas egzekucji, pacyfikacji i ulicznych łapanek – a także na polu walki oraz w wyniku chorób czy niedożywienia – śmierć poniosło 6 milionów polskich obywateli, w tym 3 miliony polskich Żydów – podkreślił Andrzej Duda.

W tamtym czasie znaleźli się jednak ludzie, którzy nieśli pomoc Żydom. Byli to Polacy, który czynili to mimo grożącej za taką postawę kary śmierci. Dzięki tym bohaterom wojnę przeżyło kilkadziesiąt tysięcy Żydów – naszych współobywateli – przypomniał polityk.

– Pamięć o tych zwykłych-niezwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości. Ich wierność najwyższym ideałom, ich bohaterska postawa i tragiczna, często bardzo okrutna śmierć, jaką ponieśli za udzielaną pomoc, należą do najdonioślejszych doświadczeń całej ludzkości. Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej – zapewnił szef państwa polskiego.

W dalszej części listu prezydent podziękował wszystkim tym osobom i instytucjom, dzięki którym powstał Park Pamięci Narodowej: Fundacji Lux Veritatis, władzom Torunia, ojcom redemptorystom, a w sposób szczególny założycielowi i Dyrektorowi Radia Maryja o dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR.

Andrzej Duda zaznaczył, że obiekt ten, wraz z Kaplicą Pamięci, która znajduje się w toruńskim Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, będzie od tego momentu jednym z ważniejszych punktów na kulturalnej mapie Polski.

–  Ufam, że umieszczone tu tablice z nazwiskami naszych bohaterskich rodaków oraz rosnące tu drzewa – symbole żywej, trwałej pamięci – będą poruszać serca i umysły odwiedzających, że będą skłaniać do refleksji. Że będą umacniały sprzeciw wobec wszelkich ideologii, które zafałszowują podstawowe pojęcia oraz akcentują różnice między poszczególnymi grupami społecznymi, wyznaniami religijnymi, rasami i narodami – tylko po to, aby wzniecać między nimi wzajemną niechęć i pogardę, aby prowokować do wrogości, do aktów przemocy symbolicznej i fizycznej. Te nienawistne ideologie to poważne i stale aktualne zagrożenie. Nigdy nie wolno ich ignorować ani lekceważyć – akcentował szef polskiego państwa.

Niech toruński Park Pamięci Narodowej będzie miejscem znanym i często odwiedzanym – napisał w swoim liście prezydent.

– Niech wraz z wieloma placówkami muzealnymi, tablicami pamięci i pomnikami, pracami badaczy i popularyzatorów historii oraz dziełami artystów niesie kolejnym pokoleniom prawdę o niezwykłym triumfie dobra i człowieczeństwa w mrocznych czasach rozpanoszonego zła – podkreślił.

List prezydenta RP z okazji otwarcia Parku Pamięci Narodowej

radiomaryja.pl

drukuj