fot. PAP/Maciej Kulczyński

Bogatynia: Prezydent A. Duda uczestniczył w akademii z okazji Dnia Górnika „Barbórka 2019”

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w akademii z okazji Dnia Górnika „Barbórka 2019” w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni w woj. dolnośląskim.

Na Dolnym Śląsku prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu mówił o przyszłości polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie górnictwa dla Polski i podziękował górnikom za trud oraz zaangażowanie.

 – Dziękuję za podtrzymywanie tej tradycji i kultury również i tutaj, na tej ziemi, ale chciałem też powiedzieć, bo dużo się dzisiaj mówi o przyszłości, o tym, co będzie. Ten zakład, ta elektrownia także się rozwija i będzie się rozwijała, bo powstaje tutaj nowy blok energetyczny, który wkrótce przyniesie energię eklektyczną jeszcze dodatkowemu milionowi gospodarstw domowych, opierając się na tym węglu, który tutaj jest wydobywany, ale z uwzględnieniem najnowocześniejszych niskoemisyjnych technologii. To dzisiaj bardzo ważne. I mam nadzieję, że nikt dzisiaj nie wątpi w to, że wszyscy chcemy mieć jak najczystsze powietrze, że wszyscy chcemy oszczędzać otaczające nas środowisko naturalne, także i kierując się przecież wyrażoną w naszej konstytucji zasadą zrównoważonego rozwoju – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Kopalnia Turów należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Rocznie wydobywa się tam około 8 mln ton węgla. Powierzchnia tej kopalni odkrywkowej liczy blisko 2,5 tys. ha.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj