fot. https://pixabay.com/

Polska w programie Nuclear Sharing?

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska rozmawiała z amerykańskimi przedstawicielami o możliwości udziału naszego kraju w Nuclear Sharing. Temat jest otwarty przekazał prezydent w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”.

Prezydent, odpowiadając na pytanie o rosyjskie groźby użycia broni jądrowej, mówił o parasolu nuklearnym. Andrzej Duda podkreślił, że Polska nie ma broni nuklearnej i nic nie wskazuje na to, byśmy w najbliższym czasie mieli ją posiadać. Zawsze jest możliwość udziału w Nuclear Sharing – dodał.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach, mówił, że ewentualne wejście Polski do tego programu wpłynęłoby na podniesienie naszego bezpieczeństwa i wzmocnienie potencjału odstraszającego.

Nuclear Sharing to program, który opracowali ponad 30 lat temu Amerykanie. Zaprosili oni do tego programu 5 państw europejskich. Państwa takie jak np. Holandia, Belgia mają podpisany traktat o nieproliferacji, czyli o nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, w tym broni jądrowej i oni zgodnie z traktatem jej nie posiadają. Natomiast mają siły zbrojne gotowe do użycia taktycznej broni jądrowej, której właścicielem i dysponentem są Stany Zjednoczone. Jeśli dojdzie do tego, że nasi piloci zostaną dopuszczeni do tego programu, to będzie wielkie wyróżnienie dla Polski i podniesienie naszego bezpieczeństwa – zaznaczył poseł Michał Jach.

W opinii Michała Jacha jest mało prawdopodobne, by Władimir Putin zdecydował się na konfrontację z użyciem broni nuklearnej.

Jak powiedział, celem takich gróźb z jednej strony jest pokazanie społeczeństwu rosyjskiemu wielkości ich państwa, a z drugiej wywołanie strachu na Zachodzie, który zatrzyma wsparcie kierowane na Ukrainę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl