Rodzice 6-latków będą mieli wybór. Prezydent podpisał ustawę

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków zakłada znowelizowana ustawa o systemie oświaty, podpisana dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Projekt Prawa i Sprawiedliwość wprowadza obowiązek szkolny dla dzieci w wieku 7 lat i przedszkolny dla dzieci 6-letnich. Dzieciom pięcio- i czteroletnim nadal przysługiwać będzie prawo do wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że samorząd będzie zobowiązany do zapewnienia go dziecku, jeśli wystąpią o to rodzice.

Zadowolenia z decyzji prezydenta nie krył Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że jest to wspaniała wiadomość szczególnie dla dzieci z rocznika 2010, które we wrześniu miały rozpocząć edukację szkolną.

Rodzice będą mogli wybrać, czy te dzieci będą jeszcze przez rok w edukacji przedszkolnej, czy będą chcieli je wysłać do pierwszej klasy jako sześciolatki. (…) Wiadomym jest – mówią to intuicyjnie rodzice, ale także eksperci – że dziecko sześcioletnie to dziecko w wieku przedszkolnym. Jego nauka może być obowiązkowa, tak jak jest w wielu krajach, tak jak w Polsce było od dawna, ale musi być to nauka poprzez zabawę – mówił Tomasz Elbanowski.

Jak dodał, do Fundacji docierało wiele sygnałów, wskazujących, że dzieci, które były zmuszone wcześniej pójść do szkoły, nie radziły sobie z edukacją ławkową.

To dziecko nie będzie siedziało grzecznie przez wiele godzin w ławce, bo nie jest w stanie skupić uwagi. Ono nie ma jeszcze wielu czynników rozwojowych potrzebnych do tego, żeby się uczyć w typowo szkolnym trybie – zaznacza.

Według noweli podpisanej dziś przez prezydenta, warunkiem pójścia do szkoły dzieci 6-letnich będzie odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, konieczna będzie opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Projekt PiS-u pozwoli rodzicom dzieci 6-letnich, które w tym roku podjęły naukę w szkole, na ponowne zapisanie ich do I klasy w kolejnym roku. Czas na złożenie wniosku w tej sprawie rodzice będą mieli do 31 marca. Do końca rozpoczętego roku szkolnego dziecko takie będzie mogło kontynuować naukę w I klasie bądź skorzystać z wychowania w oddziale przedszkolnym.

Analogiczne prawo obejmie także dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, uczące się obecnie w II klasie. To pierwsza grupa dzieci, która wcześniej rozpoczęła edukację szkolną.

Jak prognozuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, we wrześniu 2016 r. do I klasy trafi 91 tys. dzieci, którym w tym roku odroczono obowiązek szkolny jako sześciolatkom, a także 10-15 proc. 6-latków – których rodzice będą chcieli skorzystać z przysługującego im prawa – oraz 10-15 proc. dzieci, będących obecnie w I klasie, których opiekunowie złożą wniosek o ponowne zapisanie ich do I klasy.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl