W lutym decyzje dot. przeniesień w Kwaterze „Ł”

W lutym najprawdopodobniej zapadną pierwsze decyzje ws. przeniesienia tzw. późnych  pochówków w Kwaterze „Ł”. Jak informuje „Nasz Dziennik”, obecnie trwają rozmowy z rodzinami w tej sprawie. Przeniesienie jest konieczne, by dokończyć  ekshumację Żołnierzy Niezłomnych.

Instytut Pamięci Narodowej deklaruje gotowość do rozpoczęcia prac ekshumacyjnych. Dotychczas większość rodzin wyrażała zgodę na przeniesienie bliskich w inne miejsca Cmentarza Powązkowskiego.

To wielka radość, że prace tak szybko przebiegają – podkreśla Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji „Łączka”.

– Bardzo się cieszymy z takiej postawy rodzin. Myślę, że taka postawa jest dzięki temu, że – z tego, co się orientuję – oferowane są im kwatery również na Cmentarzu Powązkowskim. Wcześniej była taka opcja, że trzeba cmentarz powiększyć, żeby tam znaleźć miejsce na to 196 grobów, a z tego co wiem, tego miejsca jest już wystarczająco dużo w zakresie samego cmentarza, który istnieje w obecnych granicach. To był jeden z powodów, dla którego rodziny zgodziły się na to przeniesienie i nie stawiały oporu – mówi Beata Sławińska.

Poprzednie prace w kwaterze Ł odbywały się pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Dotychczas spośród blisko 200 szczątków wydobytych z dołów śmierci udało się zidentyfikować 40 bohaterów narodowych.

RIRM

drukuj