fot. PAP/Adam Warżawa

Prezydent A. Duda w liście na Konwent Morski: Jest konieczność zrewidowania i odpowiedniego przystosowania działań w dziedzinie obronności morskiej

Prezydent Polski Andrzej Duda stwierdził, że trzeba przystosować nasze działania w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej. Prezydent skierował list do uczestników Konwentu Morskiego, który zorganizowano w Gdańsku. Na pomorzu zebrał się zespół ekspertów z branży gospodarki morskiej.

Andrzej Duda wskazał, że od 24 lutego ub.r. państwa bałtyckie i wszystkie kraje Europy Środkowo–Wschodniej, w tym Polska, znajdują się w radykalnie nowej sytuacji. Prezydent zwrócił uwagę na konieczność zmian w zakresie bezpieczeństwa na morzu w kontekście imperialnych zapędów Rosji, wojny na Ukrainie i jej skutków. List odczytał Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego,  Jacek Siewiera.

Jednocześnie agresja – wbrew oczekiwaniom reżimu moskiewskiego – przyczyniła się do wzmocnienia więzi łączących państwa NATO oraz do rozszerzenia Sojuszu o Finlandię, a ufamy, że wkrótce także o Szwecję. Nową, niezwykle ważną okolicznością, jest zainteresowanie ukraińskich władz i przedsiębiorców intensyfikacją współpracy z Polską w zakresie transportu, w tym ruchu towarowego przez port w Gdańsku. Wszystko to rodzi konieczność zrewidowania i odpowiedniego przystosowania działań naszego państwa w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dotyczących żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego – wskazał prezydent RP.

Konwent Morski to organ doradczy Ministra Infrastruktury, w którego skład wchodzą specjaliści z branży gospodarki morskiej. Jego zadaniem jest m.in. opiniowanie kierunków działania resortu w obszarze gospodarki morskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl