Prezydent A. Duda na RB ONZ: Bezkarność odpowiedzialnych za ataki chemiczne w Syrii jest sprzeczna z prawem międzynarodowym

Bezkarność osób odpowiedzialnych za ataki chemiczne w Syrii jest sprzeczna z prawem międzynarodowym, podważa też proces pokojowy i nasze wspólne bezpieczeństwo – mówił prezydent Andrzej Duda podczas debaty w RB ONZ. Te zbrodnie nigdy nie powinny się powtórzyć – podkreślił.

Prezydent dodał, że „społeczność międzynarodowa, a w szczególności Rada Bezpieczeństwa są moralnie odpowiedzialne za zagwarantowanie indywidualnej odpowiedzialności karnej za zbrodnie międzynarodowe”.

W tym kontekście podkreślił wsparcie Polski dla mechanizmów prawa międzynarodowego, których celem jest pociągnięcie przed oblicze sprawiedliwości winnych łamania prawa międzynarodowego. Przywołał pracę Międzynarodowych Trybunałów Karnych dla Rwandy i byłej Jugosławii, wskazał też na skierowanie spraw Sudanu i Libii do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

„Jednocześnie, jak stwierdziliśmy przy wielu okazjach, bezkarność osób odpowiedzialnych za ataki chemiczne w Syrii jest nie tylko sprzeczna z prawem międzynarodowym. Podważa również proces pokojowy i nasze wspólne bezpieczeństwo” – oświadczył prezydent RP.

Z tego powodu – zaznaczył – Polska „w pełni popiera ustanowienie niezależnego, bezstronnego i profesjonalnego mechanizmu przypisywania odpowiedzialności za użycie broni chemicznej”.

„Każde takie przestępstwo musi być właściwie zbadane, a odpowiadający za nie muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Te zbrodnie nigdy nie powinny się powtórzyć” – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia zawsze było ważnym elementem polityki bezpieczeństwa Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl