M. Piłka: Tzw. „demokraci” mają największy problem z akceptacją wyników wyborów demokratycznych

Protesty, z jakimi mamy do czynienia w USA, są protestami przeciwko demokracji. […] Obywatele USA wybrali swojego prezydenta w sposób demokratyczny, zgodnie ze wszystkimi regułami – powiedział Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej. Radny sejmiku samorządowego województwa mazowieckiego w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam odniósł się do wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Marian Piłka stwierdził, że po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa nie spodziewa się wielkich zmian w polityce Stanów Zjednoczonych.

– Polityka amerykańska jest jednak polityką, która ma określone interesy. W związku z tym zbyt wielkich zmian bym się nie spodziewał. Spodziewam się raczej zmiany w polityce wewnętrznej np. w kwestii nominacji sędziów do Sądu Najwyższego, w kwestii możliwości ochrony życia, kwestii sprzeciwu wobec korporacji, być może odstąpienie od TTIP – ocenił Marian Piłka.

Polityk Prawicy Rzeczpospolitej wskazał, że Trump może powstrzymać proces zanikania przemysłu w Stanach Zjednoczonych.

– Trump może próbować powstrzymać proces deindustrializacji Stanów Zjednoczonych, a to jest jedna z przyczyn zubożenia znacznej ilości ludności amerykańskiej. Uważam, że ten wybór dla ludności amerykańskiej jest wyborem dobrym – powiedział Marian Piłka.

Odnosząc się do protestów po ogłoszeniu wyniku wyborów w USA Marian Piłka podkreślił, że społeczeństwo Stanów Zjednoczonych jest podzielone, zaś media znajdują się w rękach jednej opcji politycznej, co miało wpływ na reakcje ludzi.

– W Ameryce w prawie każdych wyborach, większość, dzięki której zostaje wybrany prezydent, wynosi ok. 1-2 proc. To pokazuje, jak to społeczeństwo jest podzielone. Trzeba jednak pamiętać, że media są w ręku jednej opcji. W związku z tym mieliśmy do czynienia z nakręcaniem histerii, takiego przekonania, że zwycięży Hillary Clinton, że ona jest jedynym dobrym kandydatem itd. Część takich ludzi, którzy zamiast własnego mózgu mają telewizor w domu, wychodzi na ulice – zwrócił uwagę polityk Prawicy RP.

Pytany o politykę amerykańską względem Europy i Polski radny sejmiku samorządowego województwa mazowieckiego ocenił, że nie należy spodziewać się na tym polu większych zmian. Być może nastąpi próba odprężenia relacji pomiędzy USA i Rosją, co może być korzystne dla Polski – dodał Marian Piłka.

– Myślę, że wielkiej zmiany w zakresie polityki amerykańskiej tutaj, w Europie Środkowej, raczej nie będzie. Będzie może próba odprężenia na linii Waszyngton-Moskwa. Sądzę, że to jest możliwe? Przede wszystkim dlatego, że w Rosji mamy do czynienia z kryzysem. […] Być może będzie chciała jakąś formę przynajmniej czasowego odprężenia. Jeżeli takie odprężenie na linii Waszyngton-Moskwa by nastąpiło, to uważam, że byłoby to korzystne dla Polski, ponieważ dla Polski ważną sprawą jest pokój, bezpieczeństwo oraz możliwość rozwoju gospodarczego – stwierdził Marian Piłka.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem Mariana Piłki dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj