D. Trump: Nie zgadzałem się z R. Tillersonem w kluczowych kwestiach

Prezydent USA Donald Trump wyjaśnił we wtorek, że nie zgadzał się ze zdymisjonowanym sekretarzem stanu Rexem Tillersonem w kluczowych sprawach, takich jak umowa nuklearna z Iranem, a z nominowanym na jego miejsce Mike’iem Pompeo „nadaje na tych samych falach”.

Poinformował, że nie konsultował z Rexem Tillersonem swojej decyzji w sprawie zgody na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

„Decyzję podjąłem samodzielnie” – oświadczył.

Jak powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, z Rexem Tillersonem „dogadywał się nieźle”, ale nie zgadzał w kluczowych sprawach, np. w kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem.

„Nie myślimy w ten sam sposób” – zaznaczył Donald Trump, który wzywa do renegocjowania międzynarodowej umowy z Teheranem.

„Życzę Rexowi wiele dobrego. Myślę, że będzie teraz bardzo szczęśliwy. (…) Bardzo doceniam jego służbę” – oznajmił.

W ocenie Donalda Trumpa, nowo mianowany na szefa amerykańskiej dyplomacji dotychczasowy szef CIA Mike Pompeo ma „niesamowitą energię i intelekt”.

„Pompeo i ja zawsze nadajemy na tych samych falach” – podkreślił.

„Zbliżamy się do gabinetu”, który „chciałbym mieć” – ocenił.

Prezydent USA powiedział również, że po południu planuje rozmawiać z brytyjską premier Theresą May na temat ataku z użyciem broni chemicznej na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala, do którego doszło 4 marca w Salisbury.

„Wydaje mi się, że to Rosja, biorąc pod uwagę dowody, jakie oni (Brytyjczycy) mają” – oznajmił amerykański przywódca.

„Tak szybko, jak ustalimy fakty, jeśli zgodzimy się z nimi, potępimy Rosję czy ktokolwiek to był” – zapowiedział.

Premier Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że jej rząd uznał za „wysoce prawdopodobne”, iż za próbą zabójstwa Siergieja Skripala stała Rosja i zażądał od Kremla złożenia pilnych wyjaśnień. Również w poniedziałek Rex Tillerson stwierdził, że Biały Dom uważa za uzasadnione podejrzenia Wielkiej Brytanii, że za próbą otrucia Siergieja Skripala stała Rosja, i zapowiedział, że osoby odpowiedzialne za atak poniosą odpowiedzialność.

Amerykański prezydent poinformował we wtorek na Twitterze o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa CIA. Zmiana ta nie była zapowiadana.

Na czele CIA stanie dotychczasowa wicedyrektor agencji Gina Haspel; będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku – wynika z tweeta. Zmiany na obu stanowiskach muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Senat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl