fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Dzięki amerykańskim inwestycjom mamy m.in. dodatkowe miejsca pracy

Od kiedy Donald Trump jest prezydentem USA i od kiedy datuje się obecność wojsk NATO i amerykańskich w naszym kraju, obroty handlowe między Polską a USA wzrosły o 50 proc – wskazał prezydent Andrzej Duda. Dodał, że dzięki amerykańskim inwestycjom mamy m.in. miejsca pracy i nowoczesną technologię.

Prezydent w wywiadzie dla TVP Info był pytany m.in. o deklaracje firmy Google, która „zainwestuje w Polsce ponad 2 mld dolarów”. Andrzej Duda przekazał tę informację po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że inwestycja ta jest efektem przyjaźni polsko-amerykańskiej.

„Nieco ponad miesiąc temu wielka firma amerykańska Microsoft ogłasza, że zainwestuje miliard dolarów w Centrum Gromadzenia i Przetwarzania Danych, a więc najnowocześniejsze technologie informatyczne, cyfrowe. W tej chwili Google – kolejna gigantyczna amerykańska firma o światowym zasięgu działania, też deklaruje ogromną inwestycję w Polsce, dwukrotnie większą. Jestem z tego bardzo zadowolony” – powiedział prezydent.

Dodał, że „od kiedy Donald Trump jest prezydentem Stanów Zjednoczonych i od kiedy datuje się obecność wojsk NATO i amerykańskich w naszym kraju, obroty handlowe między Polską a Stanami Zjednoczonymi wzrosły o 50 proc.”.

„Ktoś pyta: no dobra, ale my kupujemy gaz skroplony od Stanów Zjednoczonych. Tak, to prawda. W ramach dywersyfikacji gazu mamy dobrą cenę wynegocjowaną ze Stanami Zjednoczonymi na zakup gazu i kupujemy go od Stanów Zjednoczonych, ale mamy także amerykańskie inwestycje w naszym kraju” – zaznaczył prezydent.

Dzięki temu – jak wskazał – „mamy miejsca pracy, mamy nowoczesną technologię, która do Polski przychodzi, mamy świetne zaplecze dla polskich młodych inżynierów, informatyków, którzy mogą się tam rozwijać”.

„Współpraca między Polską a Stanami Zjednoczonymi, współpraca pomiędzy mną a panem prezydentem Donaldem Trumpem układa się tak, dlatego, że my w bardzo podobny sposób, wręcz taki sam sposób, postrzegamy swoje obowiązki prezydenckie” – podkreślił Andrzej Duda.

Wyraził nadzieję, że współpraca miedzy Polską a USA będzie się pogłębiała. Przypomniał, że obowiązuje już ruch bezwizowy, który – jak ocenił – „jest wielkim dorobkiem ostatnich lat”.

Prezydent Andrzej Duda był także pytany o Fundusz Trójmorza i zobowiązanie władz USA do wpłacenia na ten cel do miliarda dolarów.

„Ten miliard dolarów to są pieniądze, które popłyną do Funduszu Trójmorza i to kraje Trójmorza wspólnie zdecydują, na co te pieniądze będą przeznaczone. Oczywiście Stany Zjednoczone także będą o tym współdecydować” – zaznaczył prezydent RP.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl