Wileńskie obchody Dnia Niepodległości Polski i gratulacje władz Litwy

Składaniem kwiatów w miejscach polskiej pamięci narodowej, udziałem w sztafecie niepodległościowej, a także w koncertach i akademiach okolicznościowych Polacy w Wilnie i na Wileńszczyźnie w piątek obchodzą Święto Niepodległości.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się w południe na cmentarzu na Rossie, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Hołd marszałkowi oddali przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, polskich organizacji społecznych, partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, a także kombatanci, szkoły polskie i harcerze.

Zwracając się do licznie zebranych na Rossie ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński powiedział, że Polska powinna być dumna z Polaków mieszkających na całym świecie. Wezwał też do obrony dobrego imienia Polski, wskazując, że jest „to zadanie przede wszystkim dla polskiego rządu i administracji, ale także dla każdego z nas, każdego Polaka, gdziekolwiek by się on nie znajdował”.

„Duma z naszej przeszłości, osiągnięć naszej kultury, wierności polskim tradycjom i wartościom przechowywana przez pokolenia Polaków jest tym, co nasz łączy” – zaznaczył ambasador.

W południe na Rossę dotarła XXII Sztafeta Niepodległości, w której w tym roku wzięło udział około 200 młodych osób z Wileńszczyzny oraz Polski. Uczestnicy sztafety wystartowali w piątek wcześnie rano z Zułowa – miejsca urodzin Józefa Piłsudskiego. Dotarli na Rossę, pokonawszy 63 km w sześć godzin.

Życzenia z okazji Święta Niepodległości narodowi polskiemu i prezydentowi Andrzejowi Dudzie złożyła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, wskazując, że „dążenie Litwy i Polski do niepodległości, odwaga i determinacja ludzi życia w wolności, w krajach, które bronią interesów swych obywateli, prowadziły oba kraje tą samą historyczną drogą”.

Premier kraju Algirdas Butkeviczius w swej depeszy gratulacyjnej wystosowanej do premier Beaty Szydło przypomniał, że w tym roku oba kraje obchodzą 25. rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych.

„Wierzę, że wspólnym wysiłkiem, okazując wzajemne zaufanie nadal będziemy dążyć do zapewnienia naszym narodom dobrobytu, bezpiecznego i pokojowego sąsiedztwa” – napisał.

Obchody Święta Niepodległości Polski w Wilnie w piątek wieczorem zakończy wspólnie nieformalne polsko-litewskie świętowanie w jednym z wileńskim pubów, na które po raz drugi Polski Klub Dyskusyjny zaprasza Polaków i Litwinów – miłośników Polski, polskiej kultury, zwolenników dobrych wzajemnych relacji.

PAP/RIRM

drukuj