Litwa do 2030 roku chce zwiększyć wydatki na obronę do 2,5 proc. PKB

Litwa, która obecnie przeznacza na obronę 2 proc. PKB, chce do 2030 roku zwiększyć wydatki na ten cel do 2,5 proc. – przewiduje porozumienie o założeniach polityki obronnej, które w poniedziałek podpisali liderzy partii politycznych reprezentowanych w Sejmie.

„Obchodząc setną rocznicę niepodległości Litwy, wyrażając zaniepokojenie wyzwaniami w regionie, Europie i na świecie, (…) uwzględniając realizowaną przez Rosję politykę łamiącą prawo międzynarodowe i prawa człowieka na Krymie, Ukrainie i w Gruzji, uznając, iż długoterminowe zobowiązania, a także działania praktyczne skierowane na wzmacnianie sił obrony narodowej są zasadniczym elementem odstraszającym, (…) Litwa zobowiązuje się solidarnie z NATO, Unią Europejską oraz społecznością międzynarodową przyczyniać się do rozstrzygania międzynarodowych wyzwań bezpieczeństwa” – czytamy w preambule porozumienia.

Porozumienie to wzmocni nasze państwo – zaznaczył premier Litwy Saulius Skvernelis.

„Oczywistym jest, że powinniśmy dokonać jakościowego przełomu w naszych siłach zbrojnych, a do tego potrzebne jest zapewnienie ciągłości w finansowaniu i wyraźne kierunki rozwoju” – wskazał.

Podpisany dokument przewiduje kierunki rozdysponowania środków na rozwój infrastruktury wojskowej, podnoszenia prestiżu zawodu wojskowego, przygotowania rezerw czy uodporniania społeczeństwa na zagrożenia hybrydowe.

Odnotowuje się, że „szczególnej uwagi wymaga wypełnienie luki w systemie obrony powietrznej”. Porozumienie wskazuje na potrzebę nabycia zestawów rakietowych średniego i krótkiego zasięgu oraz zintegrowanie ich z ogólnym systemem obrony powietrznej NATO.

W 2022 roku Litwa ma podjąć decyzję w sprawie wprowadzenie poboru powszechnego. Decyzja będzie zależała od tego, czy większa część środków zostanie skierowana na modernizację wojska, czy na przygotowanie rezerw osobowych.

Uwzględniając wzrastające zagrożenie o charakterze hybrydowym, litewski rząd zobowiązuje się do przygotowania i regularnego odnawiania Narodowej Strategii Obrony Demokracji przed Zagrożeniami Hybrydowymi. W realizację tej strategii rząd powinien zaangażować nie tylko instytucje rządowe, ale też organizacje pozarządowe i media.

W celu wzmocnienia i rozwoju demokracji sygnatariusze porozumienia w sprawie założeń polityki obrony kraju zobowiązują się do przestrzegania wartości europejskich, wcielania w życie podstawowych praw człowieka i praw mniejszości narodowych oraz przyjęcia ustawy o mniejszościach narodowych.

Porozumienie podpisali liderzy pięciu partii politycznych, m.in. przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski, który wyraził nadzieję, że ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie zostanie uchwalona do 2020 roku. Poprzednia ustawa o mniejszościach narodowych, przyjęta w 1989 roku, wygasła w 2010 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl