fot. twitter.com/MinEnergii

Min. Tchórzewski z wizytą w Danii

Polska droga do zmniejszenia udziału węgla w miksie energetycznym będzie możliwa również dzięki współpracy z Danią. Duński wkład to współpraca przy gazociągu Baltic Pipe – mówił dziś w Kopenhadze minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podczas polsko–duńskiej konferencji energetycznej minister zapewnił gospodarzy o podziwie dla ich transformacji energetycznej i podkreślił, że Polska też chce „podążać tą ścieżką”.

„Niecałe 80 proc. energii wytwarzanej w Polsce pochodzi z węgla, ale już 12 proc. – z OZE” – wskazał.

Minister Tchórzewski zapewnił, że Polska planuje dalszą redukcję wykorzystania węgla i zwiększenie udziału OZE. Dlatego tak ważna z polskiego punktu widzenia jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu.

Jak mówił, realizacja budowy bramy Północnej, obejmującej gazociąg Baltic Pipe i terminal LNG, to korzyść obopólna – dla Danii oznacza bezpieczeństwo dostaw, korzyści ekonomiczne oraz dostęp do globalnego rynku LNG poprzez terminal LNG w Świnoujściu.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, dzięki któremu ma powstać korytarz dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on – po raz pierwszy w historii – przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Pierwsze dostawy paliwa mają popłynąć jesienią 2022 r.

PAP/RIRM

drukuj