fot. pixabay.com

Dania zdecydowała o przystąpieniu do unijnej współpracy obronnej

Dania przystąpi do unijnej współpracy obronnej. Tak w referendum zdecydowała większość Duńczyków.

67 proc. głosujących Duńczyków poparło w referendum wspólną politykę wojskową z Unią Europejską. Przeciwnych było około 33 proc. obywateli.

– Być może jest to najsilniejszy wynik w historii w sprawie Unii Europejskiej w Danii. To ogromne, jeśli jesteśmy w tym miejscu po 50 latach członkostwa. Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu – mówiła duńska premier, Mette Frederiksen.

Dania była do tej pory jedynym członkiem Unii Europejskiej, który nie uczestniczył w unijnej polityce obronnej i bezpieczeństwa. Wynik referendum to ważny sygnał dla naszych sojuszników, że chcemy trzymać się razem – podkreślił lider Liberalnej Partii Danii, Jakob Ellemann-Jensen.

– Do tej pory robiliśmy to w NATO, a teraz możemy to robić również w UE. To przesłanie do naszych wrogów, do tych, którzy chcą wojny w Europie. Myślę, że przesłanie jest jasne, ponieważ Władimir Putin próbował nas rozdzielić, a ta próba była daremna, ponieważ zamiast tego poszliśmy naprzód i teraz jesteśmy w tym razem – podkreślił Jakob Ellemann-Jensen.

Dania ma stać się członkiem Europejskiej Agencji Obrony. Dołączy też do mechanizmu stałej współpracy strukturalnej PESCO, którego celem jest umożliwienie przeprowadzania dużych operacji wojskowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl