fot. PAP/PA/Victoria Jones

Norwegia, Dania i Islandia udzielą Szwecji i Finlandii gwarancji bezpieczeństwa

Norwegia, Dania i Islandia są gotowe udzielić pomocy Szwecji i Finlandii wszelkimi niezbędnymi środkami, jeśli zostaną one zaatakowane zanim staną się formalnie członkami NATO – ogłosili w poniedziałek we wspólnym komunikacie premierzy trzech nordyckich krajów.

Rząd Szwecji podjął w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego do NATO. W niedzielę podobne stanowisko przyjęły władze Finlandii.

Premier Norwegii Jonas Gahr Store nazwał to „historyczną” chwilą i zapewnił, że Norwegia, Dania i Islandia bardzo szybko ratyfikują przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, gdyż kraje te „już spełniają kryteria sojuszu wojskowego”.

„Ich członkostwo wzmocni bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego” – podkreślił Store.

Szef norweskiego rządu przypomniał, że siły zbrojne Norwegii oraz Danii od wielu lat współpracują ze Szwecją i Finlandią jako krajami partnerskimi NATO. Według premiera Norwegii oba kraje wniosły już duży wkład w Sojusz.

Islandia jest członkiem NATO, nie posiada własnej armii, lecz niewielką jednostkę na wypadek sytuacji kryzysowych, która już brała udział w misjach pokojowych.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl