fot. https://pixabay.com/

Dania: zatrzymano obywatelkę Rosji podejrzaną o pomoc obcemu wywiadowi

W Danii na Zelandii zatrzymano we wtorek obywatelkę Rosji pod zarzutem umożliwienia działania obcemu wywiadowi w zakresie operacji wpływu – poinformowały duńskie służby specjalne PET w oświadczeniu przesłanym nadawcy publicznemu DR.

„Sprawa ma związek z doniesieniami europejskich mediów o istnieniu rosyjskiego państwowego funduszu i nie ma związku z zakończonymi wyborami do Parlamentu Europejskiego” – podkreślono.

Według DR Rosjanka pełni centralną rolę wśród diaspory rosyjskiej w Danii, prowadzi firmę doradczą dla osób rosyjskojęzycznych. Jej poradnia prawna od 2017 roku miała otrzymać 338 tys. koron duńskich (ok. 200 tys. zł) od rosyjskiego państwowego funduszu Pravfond. Celem było ukazanie rzekomego prześladowania Rosjan w Danii.

Istnienie funduszu finansującego operacje wpływu w Europie, na które składają się rosyjskie spółki, ujawnili na początku czerwca nadawcy publiczni z Danii, Norwegii oraz Szwecji. Według mediów jego szefem jest powiązany z rosyjską służbą wywiadu zagranicznego SWR Władimir Pozdorowkin.

W Szwecji Pravfond finansował organizację Rurik, zrzeszającą mieszkających w tym kraju Rosjan. Wcześniej media ujawniły, że jej szefowa, Ludmiła Siegel, rozpowszechnia w mediach społecznościowych rosyjską propagandę. Natomiast w 2014 roku rosyjski fundusz sfinansował konferencję w Malmoe, na której gościł m.in. polityk zajmujący się tematyką obronności z partii Liberałowie, a obecnie gubernator regionu Kalmar Allan Widman.

PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl