Żaglowiec Zawisza Czarny wypłynął w „Onkorejs” do Danii

28 osób, które są po lub w trakcie walki z rakiem, wypłynęło w niedzielę w „Onkorejs” ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) do Danii żaglowcem „Zawisza Czarny”. Celem podróży jest łamanie stereotypów o chorobie nowotworowej i zachęcenie do badań profilaktycznych.

To już piąty „Onkorejs” na Morzu Bałtyckim.

„Chcemy dać chorym nadzieję. Ja odkryłam u siebie guza w piersi w 2013 r. I tak naprawdę najgorzej poczułam się wtedy, kiedy skończyłam leczenie, bo nie wiedziałam, czy mam czekać na nawrót nowotworu i co ze sobą zrobić. Osoby, które przeżyją taki rejs budują w sobie niezłomność, że skoro pokonały Bałtyk, to poradzą sobie z ciężką chorobą i wszystkimi przeciwnościami losu. To jest pokazanie sobie i całemu światu, że można żyć dalej pięknie i aktywnie” – powiedziała PAP, organizatorka rejsu, prezes fundacji „Onkorejs – Wybieram Życie” 39-letnia Magdalena Lesiewicz, mieszkająca niedaleko Gdańska.

Podkreśliła, że uczestnicy rejsu będą pełnić wachty, sterować, stawiać i zrzucać żagle, cumować, szorować pokład, sprzątać i wykonywać wszystkie czynności niezbędne na statku.

„Nie ma żadnej taryfy ulgowej. Choć czasami nie dajemy rady. Pamiętam, że w ubiegłym roku mieliśmy do postawienia żagle i było naprawdę ciężko, ale w takich sytuacjach zawsze możemy liczyć na pomoc załogi, kapitana czy bosmana” – relacjonowała.

Uczestnicy tegorocznego „Onkorejsu” pochodzą z całej Polski. Większość stanowią kobiety, jest tylko trzech mężczyzn, w tym znany fotoreporter trójmiejski Maciej Kosycarz, który po wycięciu guza nerki zachęca wszystkich publicznie do przeprowadzenia badań profilaktycznych, które mogą uratować zdrowie i życie.

Na liście chętnych do „Onkorejsu 2018” było ok. 60-70 osób.

„W tym roku jedna młoda, 30-letnia dziewczyna bardzo chciała popłynąć. Niestety nie udało się jej, dostała nawrotu choroby i zmarła tydzień temu” – powiedziała Magdalena Lesiewicz.

Celem wyprawy „Zawiszy Czarnego” jest w tym roku stolica Danii, Kopenhaga. „Onkorejs” potrwa tydzień. Powrót żaglowca spodziewany jest w porcie w Gdyni 19 sierpnia.

Partnerem „Onkorejsu 2018” jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Do tej pory odbyły się już cztery „Onkorejsy” na Morzu Bałtyckim: do szwedzkiego Visby (w maju 2015 roku – przerwany po 30 godzinach rejs na „Zjawie”, która na środku Bałtyku zaczęła nabierać wody oraz kontynuacja rejsu na przełomie sierpnia i września 2015 r.), w 2016 r. do Kłajpedy (Litwa) i w 2017 r. do Karlskrony (Szwecja).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl