Chorwacja: dwóch migrantów znaleziono martwych w lesie

Dwóch migrantów zostało znalezionych martwych w niedzielę w lesie w środkowej Chorwacji, niedaleko bośniackiej granicy – poinformowała chorwacka policja. Migranci prawdopodobnie usiłowali nielegalnie przedostać się do Europy Zachodniej.

„Dzisiaj rano około godz. 8 policja znalazła w lesie w regionie Dreżnica grupę dwunastu migrantów (…); dwie osoby były martwe” – powiedziała dziennikarzom rzecznik chorwackiej policji Senka Staroveszki.

Nie podała więcej szczegółów – ani dotyczących wieku, narodowości, ani przyczyn zgonu odnalezionych osób. W sprawie wszczęto śledztwo.

Region Dreżnica leży około 90 km od granicy z Bośnią i Hercegowiną (BiH).

Według władz BiH około 4 tys. migrantów i uchodźców znajduje się obecnie po drugiej stronie granicy, w takich bośniackich miastach, jak Bihać i Velika Kladusza. Ludzie ci próbują nielegalnie przekroczyć granicę, aby przedostać się do Europy Zachodniej, ale próby te często okazują się niebezpieczne – zwraca uwagę agencja AFP.

Według organizacji pozarządowej Lekarze bez Granicy (MsF) od początku roku ponad 80 migrantów poniosło śmierć na tzw. trasie bałkańskiej, która prowadzi z Turcji do Słowenii. Według MsF ludzie ci zginęli w wyniku utonięcia, wychłodzenia, wypadków drogowych i różnych form przemocy.

Tymczasem w niedzielę rano chorwacka policja namierzyła w rejonie miasta Graczac furgonetkę przewożącą około 20 migrantów z Bośni. Kierowca, który początkowo nie chciał się zatrzymać, uciekł – poinformował rzecznik zadarskiej policji Elis Żodan, cytowany na stronie lokalnego radia Antena Zadar.

„Nikt nie został ranny, ludzie po prostu się bali” – dodał.

Pod koniec maja chorwaccy policjanci ranili dwoje 12-letnich dzieci, strzelając do furgonetki przewożącej około 30 afgańskich i irackich imigrantów, w tym 15 dzieci. Kierowca również nie chciał się zatrzymać.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl