fot. PAP/Piotr Polak

W Kielcach zakończył się 53. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

W Kielcach zakończył się w niedzielę 53. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Co roku uczestniczy w nim kilkuset ochotników. Piechurzy na początku ubiegłego tygodnia wyruszyli z krakowskich Oleandrów, by uczcić 104. rocznicę przemarszu strzelców Józefa Piłsudskiego.

W ciągu siedmiu dni pokonali ponad 120 km. W niedzielę dotarli do Kielc – złożyli kwiaty na grobach legionistów, a następnie przeszli ulicami miasta na Pl. Wolności. Tam oficjalnie zakończył się 53. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

W uroczystościach wziął udział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minister wręczył pięciu osobom Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi.

– Zarażajcie miłością do Polski tak, jak czynili to wasi poprzednicy sprzed 104 lat. Zarażajcie miłością do Polski – wielkiej, niepodległej, dumnej. Dziękuję, że możemy się po raz kolejny spotkać i do zobaczenia za rok – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, od ponad 50 lat odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

– W I Brygadzie śpiewali „chcieć to móc” i byli pełni wiary w to, że można przywrócić Polsce dawną świetność. I to im się udało – podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

RIRM

drukuj