Kielce: Szef MON wziął udział w otwarciu targów zbrojeniowych

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w oficjalnym otwarciu XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To trzecie największe targi zbrojeniowe w Europie.

Podczas przemówienia szef MON wskazał na silną zależność między silnym wojskiem polskim a silną gospodarką, w tym silniejszym przemysłem zbrojeniowym. Minister zauważył, że skala potrzeb i wyzwań jest olbrzymia, a zaszłości są bardzo duże. Mimo że rząd premiera Mateusza Morawieckiego przykłada wielką wagę do obronności, mamy świadomość tego, że możliwości budżetowe nie są takie, jakie są oczekiwania – zaznaczył.

Mariusz Błaszczak poinformował, że jego resort podjął prace nad Funduszem Obrony Narodowej, którego środki będą pochodzić spoza budżetu.

Zależy nam na tym, żeby w jak największym stopniu zbudować zdolności obronne, żeby w jak największym stopniu zmodernizować wyposażenie polskiego wojska, żeby w jak największym stopniu sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami Sojusz Północnoatlantycki, ale przede wszystkim, jakie stawiają przed nami obywatele naszego kraju, którzy chcą żyć w kraju bezpiecznym – mówił szef MON.

Wśród wystawców tegorocznych targów zbrojeniowych są przedstawiciele takich państw jak Australia, Chiny, Francja, Hiszpania, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy.

Partnerem strategicznym 26. edycji targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

 RIRM

drukuj