Olsztyn: w mieście wprowadzono obostrzenia w nocnej sprzedaży alkoholu

Sklepy i stacje benzynowe w Olsztynie nie mogą od wtorku sprzedawać alkoholu od godz. 22.00 do 6.00 rano. Takie obostrzenia – wprowadzone przez radę miasta – nie dotyczą pubów i restauracji, które nadal będą mogły serwować alkohol w nocy.

We wtorek weszła w życie uchwała rady miejskiej, która zakazuje sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach i na stacjach paliw w Olsztynie od godz. 22.00 do 6.00 rano. Taki zakaz nie obowiązuje natomiast w lokalach gastronomicznych, w których podawany jest alkohol.

Uchwała wprowadziła też zasadę, że punkt sprzedaży alkoholu może być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 50 m od szkół, internatów, ośrodków terapii uzależnień czy kościołów. Określono w niej również, że łącznie na terenie Olsztyna może być wydanych maksymalnie 1320 zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych.

Nowe zasady funkcjonowania i usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu na terenie miasta olsztyńscy radni uchwalili na sesji pod koniec lipca. Poparło je wówczas 14 radnych, sześciu głosowało przeciw, a jeden się wstrzymał. Uchwała weszła w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zdaniem dyrektora Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień Błażeja Gawrońskiego, powodem wprowadzenia obostrzeń były skargi mieszkańców Olsztyna na coraz częstsze incydenty związane z niewłaściwym zachowaniem osób spożywających alkohol w nocy.

„Zwiększoną liczbę chuligańskich wybryków, rozbojów i innych zdarzeń w pobliżu miejsc całodobowej sprzedaży alkoholu potwierdzała także mapa zagrożeń, tworzona na podstawie interwencji policji i straży miejskiej” – powiedział PAP.

Według Błażeja Gawrońskiego przepis wprowadzający minimalność odległość od szkół i innych obiektów będzie dotyczył jedynie przedsiębiorców starających się o nowe zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Lokale, które obecnie serwują alkohol i mają zwykle ważne na kilka lat zezwolenia, będą nadal funkcjonowały na dotychczasowych zasadach.

Możliwość ograniczenia na swoim terenie dostępu do alkoholu zapewniła lokalnym samorządom marcowa nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl