fot. tv trwam

A. Macierewicz: MSZ powinno interweniować ws. braku zgody Rosjan na złożenie wraku Tu-154M

Ministerstwo Spraw Zagranicznych powinno interweniować w Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w związku z brakiem zgody Rosjan na złożenie wraku Tu-154M – ocenia w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.

Podkomisja wystosowała wniosek o możliwość złożenia w Smoleńsku wraku samolotu. Czynność ta – jak zauważa Antonii Macierewicz – jest nakazana przez regulamin Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Tymczasem Rosja nie zgodziła się na jej realizację.

Odmowa jest złamaniem przepisów międzynarodowej organizacji, według zasad której odbywało się badanie Tu-154M. Nie ma wątpliwości, że należy w tej materii interweniować. Wydaje się, że najlepiej będzie, jeśli zrobi to minister spraw zagranicznych. Podkomisja może zrobić to sama, jednak to szef MSZ reprezentuje Polskę na zewnątrz i byłoby najlepiej, gdyby to on dokonał tej czynności – mówi Antoni Macierewicz.

Tymczasem w Smoleńsku przedstawiciele polskiej prokuratury prowadzą drugi dzień z rzędu czynności procesowe związane z oględzinami elementów wraku samolotu Tu-154M. Prace polska ekipa zakończy 7 września.

Wrak Tu-154M znajduje się w Smoleńsku od momentu katastrofy, która nastąpiła 10 kwietnia 2010 r. Władze Rosji twierdzą, że nie mogą przekazać go Polsce, dopóki nie zakończą swojego śledztwa.

RIRM

drukuj