Wystawa o historii złamania szyfru Enigmy w Olsztynie

Wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” – poświęconą osiągnięciom przedwojennych polskich kryptologów – można oglądać od piątku w Olsztynie. W dniu otwarcia ekspozycji zostanie zaprezentowany oryginalny egzemplarz tej niemieckiej maszyny szyfrującej.

Wystawa upamiętniającą zasługi polskich kryptologów i matematyków w złamaniu kodu Enigmy będzie otwarta do 11 listopada w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technicznym. Jednak tylko pierwszego dnia w godz. 10.00-16.00 zwiedzający będą mieli okazję obejrzenia oryginalnego egzemplarza maszyny szyfrującej.

Przywiezione do Olsztyna urządzenie należy do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu i na co dzień prezentowane jest w tamtejszej sali tradycji.

 „Niezwykle rzadko było udostępniane gdzieś na zewnątrz, wypożyczenie na inną wystawę praktycznie graniczy z cudem” – powiedział PAP szef sekcji wychowawczej Centrum mjr Krzysztof Palewski.

Jak dodał, jest to egzemplarz wyprodukowany prawdopodobnie w 1938 r. na potrzeby niemieckiego wojska. Maszyna ma trzy wirniki i wbudowaną łącznicę, która pozwała na wzrost komplikacji szyfru, większy niż zapewniłby kolejny wirnik. Takie modele Enigmy były powszechnie używane podczas II wojny światowej przez Wehrmacht.

Wystawa zatytułowana „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” składa się z 23 plansz ze zdjęciami i informacjami. Została przygotowana przez samorząd woj. wielkopolskiego. Po raz pierwszy zaprezentowano ją w 2012 r. w siedzibie Senatu RP. Przypomina historię złamania przez polskich kryptologów kodu niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej oraz ich wojenne losy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl