USA: Trwa Kampania wyborcza

W Stanach Zjednoczonych trwa walka o fotel w Białym Domu. Jak pokazują ostatnie sondaże, Donald Trump dogania w tym wyścigu Hillary Clinton.

Jak oceniają komentatorzy, milioner znów ma szanse w konfrontacji z kandydatką demokratów podczas listopadowych wyborów. W najważniejszych sondażach różnica poparcia na korzyść H. Clinton stopniała do 2 punktów procentowych. Miesiąc temu wynosiła około 10 punktów.

Przyczyną tych zmian są ostatnie potknięcia i problemy byłej pierwszej damy. Tydzień temu powiedziała, że połowa wyborców D. Trumpa to ludzie „godni pożałowania – rasiści, ksenofobi, seksiści, homofobi i islamofobi”. Tym samym obraziła około 10 mln Amerykanów. Ponadto w niedzielę ujawniono, że H. Clinton jest chora na zapalenie płuc. Jej sztab ukrywał to przez kilka dni i ujawnił diagnozę, dopiero, gdy kandydatka na prezydenta zasłabła na oczach tysięcy ludzi. Tymczasem D. Trump w ostatnich tygodniach uniknął gaf i stonował retorykę, starając się dotrzeć do wyborców. Wziął także udział w programie rozrywkowym i pokazał dystans do swojej osoby.

Clinton, która wróciła do kampanii po swojej chorobie, odpowiednio skomentowała poczynania swojego przeciwnika.

 – Muszę przyznać, że nigdy nie będę takim showman`em. Mój przeciwnik jest i to jest w porządku dla mnie. Wystarczy spojrzeć na przedstawienie, jakie zrobił dziś z dr Oz`em. Ja mam zamiar dotrzeć do Ciebie i Twojej rodziny – zaznaczyła Hilary Clinton.

Również D. Trump zamierza zrobić krok w stronę amerykańskich rodzin. Jak przypomniał, Stany Zjednoczone są jedynym krajem wysoko rozwiniętym, w którym kobiety nie mają zapewnionych przez państwo płatnych urlopów macierzyńskich, zależą one tylko od pracodawcy. Kandydat republikanów chce to zmienić. Zapowiedział również prace nad poprawą amerykańskiej gospodarki.

Przedstawiciele kampanii wyborczej H. Clinton oświadczyli, że plan D. Trumpa to nonsens, a wszelkie propozycje w zakresie polityki społeczno-gospodarczej w USA muszą uzyskać zgodę Kongresu. Jednak nie zmienia to faktu, ze przewaga Clinton maleje, a ostateczne starcie już za niespełna 2 miesiące.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj