USA: w Nowym Jorku otwarto wystawę „Szlak nadziei” o Armii Andersa

Wystawę „Szlak nadziei”, opisującą wyjście Armii Andersa ze Związku Radzieckiego i jej dalszą drogę do Iranu, otworzyła w piątek wieczorem w Nowym Jorku senator Anna Maria Anders.

„Ojciec uratował 120 tysięcy ludzi. W Iranie jest pochowanych 2 tysiące Polaków. Chcę, aby świat o tym pamiętał” – powiedziała polska senator, otwierając wystawę w siedzibie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU).

W otwarciu wystawy, opracowanej w języku angielskim i polskim, uczestniczył konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Wśród gości znalazł się też pan Antoni Chrościelewski, Sybirak i bohater bitwy pod Monte Cassino, oraz Linda i Bob Ollis – rodzice Michaela Ollisa, amerykańskiego żołnierza, który zginął w Afganistanie, ratując życie polskiego kolegi por. Karola Cierpicy.

Dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski wyraził nadzieję, że również Amerykanie, coraz liczniej przeprowadzający się do dzielnicy Greenpoint, gdzie znajduje się siedziba PSFCU, zainteresują się wystawą pokazującą dzieje Armii Andersa.

PAP/RIRM

drukuj