fot. twitter.com

Z Olsztyna wyruszył transport darów na Litwę

Żywność, zabawki i słodycze dla dzieci oraz sprzęt RTV zawieźli w czwartek działacze organizacji pozarządowych z Olsztyna dla Polaków mieszkających w rejonie solecznickim na Litwie.

„Polacy na Litwie potrzebują bardzo wielu rzeczy – od tych podstawowych jak żywność, przez ubrania, po sprzęt radiowo-telewizyjny. Często patrzymy na Polaków na Litwie przez pryzmat Polski, mając na uwadze, że to jest Unia Europejska. Ale tam są wioski, w których w oknach wiatr wieje, ludzie od lat są na bezrobotnym. Taka sytuacja jest szczególnie trudna dla mniejszości polskiej” – powiedział prezes oddziału Związku Piłsudczyków RP w Olsztynie Waldemar Ziarek.

Waldemar Ziarek od 22 lat regularnie organizuje pomoc rzeczową dla mieszkających na Litwie Polaków. W czasie czwartkowej rozmowy przyznał, że poziom ubóstwa wśród Polaków z rejonu solecznickiego w ostatnich latach zwiększa się.

Dary dla Polaków z Litwy Związkowi Piłsudczyków pomagało zbierać Stowarzyszenie im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Olsztynie. Jego prezes Szczepan Worobiej powiedzia, że o kupno wskazanych rzeczy działacze stowarzyszenia zwracali się do konkretnych przedsiębiorców.

„Jest grupa ludzi, którzy nie odmawiają nam wsparcia” – przyznał.

Na Litwie zawiezione przez Polaków dary będzie rozdzielała miejscowa Wspólnota Miłosierdzia Bożego.

„Oni najlepiej wiedzą, kto czego potrzebuje, czym i jak kogo należy wesprzeć” – powiedział Ziarek.

Z Olsztyna do Rejonu solecznickiego jest 500 km.

W Rejonie solecznickim mniejszość polska stanowi 90 proc. mieszkańców. Drugim skupiskiem Polaków na Litwie jest Wilno i jego okolice.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl