Litwa: Dalia Grybauskaite zwyciężyła w pierwszej turze wyborów

Ubiegająca się o drugą kadencję prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zwyciężyła w niedzielę w pierwszej turze wyborów prezydenckich uzyskując 45,8 proc. głosów – wynika z opublikowanych w nocy z niedzieli na poniedziałek rezultatów, po przeliczeniu 97 proc. głosów.

Walka o drugie miejsce była wyjątkowo zacięta. Kandydata Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP), europosła Zigmantasa Balczytisa poparło 13,8 proc. wyborców a jego rywala, kandydata Partii Pracy (DP) Arturasa Paulauskasa 12,28 proc.

Kandydat niezależny Naglis Puteikis uzyskał 9,36 proc. głosów a lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Waldemar Tomaszewski – 8,06 proc.

Kolejne miejsca zajęli: burmistrz Wilna Arturas Zuokas z 5,02 proc. i kandydat Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŻS), burmistrz Ignalina Broni Rope z 4,25 proc. głosów.

Frekwencja przy urnach wyniosła 52 proc. uprawnionych do głosowania i była nieco wyższa niż zazwyczaj.

– Mimo bezbarwnej kampanii wyborczej, frekwencja była stosunkowo wysoka najprawdopodobniej dlatego, że wyborcy są zaniepokojeni rosyjską agresją na Ukrainie – powiedział AFP politolog Kestutis Girnius z uniwersytetu w Wilnie.

Opublikowane wyniki oznaczają, że żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości ponad 50 proc. głosów. Stało się tak wbrew oczekiwaniom większości analityków, którzy spodziewali się, że Grybauskaite zwycięży już w pierwszej turze.

Prezydent Litwy wybierany jest w głosowaniu powszechnym na 5-letnią kadencję. Obecne wybory prezydenckie są szóstymi z kolei od czasu odzyskania przez Litwę niepodległości w 1991 r.

PAP

drukuj