Litwa: Referendum ws. sprzedaży ziemi cudzoziemcom – nieważne

Referendum ws. sprzedaży ziemi cudzoziemcom, które się odbyło na Litwie w niedzielę, jest nieważne z powodu rekordowo małej frekwencji. Udział w nim wzięło ok. 14 proc. uprawnionych. Aby referendum było ważne, wymaganych jest ponad 50 proc.

Przewodniczący głównej komisji wyborczej Zenonas Vaigauskas poinformował na konferencji prasowej, że w niedzielę do godz. 19, na godzinę przed zamknięciem lokali, udział w głosowaniu wzięło 10,92 proc. wyborców, a 3,17 proc. skorzystało z możliwości wcześniejszego oddania głosu w poprzednich dniach.

Referendum rozpisano na wniosek grupy inicjatywnej na czele z liderami Związku Litewskiej Młodzieży Narodowej Juliusem Panką i Litewskiego Związku Narodowego Gintarasem Songailą. Pod petycją w tej sprawie zebrali oni wymagane 300 tys. podpisów. Żadne z parlamentarnych ugrupowań politycznych nie wyraziło poparcia dla referendum.

1 maja br. skończył się dziesięcioletni okres przejściowy, przewidziany w umowie o przystąpieniu Litwy do Unii Europejskiej, podczas którego obcokrajowcy nie mogli swobodnie nabywać na Litwie ziemi. W obawie, że obecnie cudzoziemcy zaczną masowo kupować ziemię, gdyż jest ona znacznie tańsza niż w krajach Europy Zachodniej, zwolennicy referendum chcieli wprowadzić do konstytucji zapis, iż ziemia na Litwie jest wyłącznie własnością obywateli tego państwa. Według inicjatorów plebiscytu nabywanie ziemi przez cudzoziemców zagraża jedności terytorialnej państwa.

PAP/RIRM 

drukuj