fot. PAP/EPA

Polska będzie pod wpływem niżu

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia oraz jej krańce południowo-zachodnie są w zasięgu słabych wyżów. Pozostały obszar kontynentu będzie pod wpływem ośrodków niżowych z układami frontów atmosferycznych.

Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Bałtykiem. Południowy wschód Polski będzie w strefie falującego frontu chłodnego, a z zachodu na wschód kraju będzie się przemieszczał kolejny front chłodny. Z zachodu napłynie chłodniejsze, polarno-morskie powietrze, jedynie krańce południowo-wschodnie pozostaną w cieplejszym, polarno-morskim powietrzu.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 997 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, miejscami burze, na południowym wschodzie możliwy grad. Na wschodzie, w centrum i na południowym zachodzie prognozowana wysokość opadu do 20 mm, a na południowym wschodzie do 30 mm. W Małopolsce, na Kielecczyźnie i na Górnym Śląsku opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, w tym rejonie prognozowana wysokość opadu do 40 mm. Temp. maks. od 17 st., 18 st. w Małopolsce, na Kielecczyźnie, wybrzeżu oraz w kotlinach sudeckich, do 20 st., 22 st. na przeważającym obszarze kraju, i do 25 st., 27 st. na południowym wschodzie, w dolinach karpackich 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, z kierunków zachodnich, tylko na południowym wschodzie początkowo południowy. W rejonie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W nocy na południowym wschodzie Polski zachmurzenie duże i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadu do 25 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, miejscami przelotne opady deszczu, od zachodu zanikające. Temp. min. od 8 st., 9 st. w kotlinach sudeckich oraz na Pomorzu, do 13 st. na wschodzie i na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, zachodni i północno-zachodni.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, głównie na wschodzie. Temp. maks. przeważnie od 20 st. do 22 st., tylko na północnym wschodzie, na wybrzeżu i miejscami w dolinach górskich 17 st., 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, zachodni i północno-zachodni.

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, możliwe burze. Temp. maks. 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W czasie burz porywy do 70 km/h. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temp. min. 13 st. Wiatr słaby, północno-zachodni.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temp. maks. 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

PAP/RIRM 

drukuj