fot. flickr.com

Święta Bożego Narodzenia na Litwie

Boże Narodzenie to czas, który spędzamy w gronie najbliższych. Są jednak i tacy, którzy święta od wielu lat spędzają z dala od swoich domów i rodzin. Kresowiacy – choć od dziesiątek lat święta spędzają poza Polską – wciąż dbają o nasze świąteczne zwyczaje.

Kresowiacy na Litwie kultywują polskie tradycje Bożonarodzeniowe.

– Tak jak świętowali to święto moi dziadkowie, moi rodzice. Ja postarałam się w swoim domu zachować te wszystkie tradycje – mówi Krystyna Adamowicz, która od lat mieszka w Wilnie.

Jak zaznacza, przygotowania do Wigilii zawsze zaczyna już początkiem grudnia, od adwentu.

– Staramy się, żeby w tym okresie wewnątrz siebie zobaczyć jakąś dobrą duchowość. Staramy się być łagodniejsi w domu, to też jest bardzo ważne –  podkreśla Krystyna Adamowicz.

Podczas kolacji najważniejszy jest opłatek.

– Zaczynamy wieczerzę od modlitwy i dzielenia się opłatkiem. To jest bardzo ważne. Rozmawiamy o rodzinnych sprawach, o miłych wspomnieniach, a na dodatek z racji tego, ze mój dom jest śpiewający, śpiewamy kolędy. To jest konieczne – wskazuje Krystyna Adamowicz.

Na wileńskim stole, tak jak w Polsce, nie może zabraknąć tradycyjnych dwunastu potraw.

– Oczywiście na stole króluje śledzik, królują ryby, makowniki, grzybowniki, tak jak to kiedyś było. Oczywiście wszystko to ma być postne. 12 dań powinno być na stole, powinien być zapasowy talerzyk i całe narycie dla przybyłego – zaznacza Krystyna Adamowicz.

W przeciwieństwie do Białorusi czy Ukrainy, na Litwie większość obywateli to katolicy. Mieszkający tam Polacy, podobnie jak my, obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia.

TV Trwam News

 

drukuj