P. Mucha: Prezydent oczekuje, że zostaną podjęte ustalone działania ws. ekshumacji na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda oczekuje, że zostaną podjęte ustalone działania ws. ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy – powiedział w poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha

W piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenki. MKiDN napisało w komunikacie po spotkaniu, że potrzebna jest kontynuacja rozmów celem stworzenia warunków do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych oraz legalizacji upamiętnień na terytorium Ukrainy i Polski.

Andrzej Duda powiedział w sobotę, że z dużym smutkiem i rozczarowaniem przyjął informację, że temat ekshumacji nie został podjęty przez stronę ukraińską podczas spotkania wicepremierów Piotra Glińskiego i Pawło Rozenki.

Paweł Mucha podkreślił w poniedziałek w TVP info, że prezydent Andrzej Duda oczekuje tego, że zgodnie z tymi ustaleniami, które były podejmowane przez niego i prezydenta Ukrainy określone działania będą podjęte.

„My ufamy, że to oświadczenie, wypowiedź pana prezydenta, a później wydane przez Kancelarię Prezydenta oświadczenie zostanie zauważone, przyjęte przez stronę ukraińską i na pewno partnerom ukraińskim na to zwracamy uwagę” – podkreślił minister.

Jak zauważył niedawna wizyta prezydenta Dudy na Litwie przyniosła bardzo pozytywne efekty i polepszyła relacje polsko-litewskie. Wyraził nadzieję, że podobnie będzie w przypadku Ukrainy.

„Ten dialog polsko-ukraiński także musi być prowadzony w sposób rozważny, wyważony. Natomiast my w sposób jednoznaczny zajmujemy stanowisko, wtedy kiedy uważamy, że pewne rzeczy nie są prowadzone w sposób odpowiedni” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl